Rezultate te kerkimit per termin: +Aleks +Buda

Total: 302
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.383Z

Aleks Buda nje jete per albanologjine

Vizion kombetar dhe jo ideologjikhellip.ky eshte percaktimi qe historianet I bejne ne 100 vjetorin e lindjes kontributit te akademikut Aleks Buda ne formimin e historiografise shqiptare. ne nje kohe kur propaganda komuniste ngrinte ne kult mbeshtetjen te forcat e veta e per pasoje tek izolimi Aleks

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:21.324Z

Zjarr ne shkollen Aleks Buda

brbrNje zjarr i madh ka perfshire mbremjen e se martes shkollen 9-vjecare Aleks Buda ne Cerrik Zjarri eshte pikasur nga qytetare te rastesishem qe kane njoftuar menjehere zjarrfikeset te cilet kane bere te mundur shuarjen e flakeve Nga zjarri eshte djegur vetem nje ambient i shkolles por fatmiresi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.264Z

Aleks Buda, tani një bust edhe në Tiranë, me vendim të bashkisë

Në lulishten përballë akademisë së Shkencave në Kryeqytet u organizua edhe ceremonia e perurimit te bustit te Akademikut Aleks Buda. Vepra u realizua nga skulptori Ilmi KASEMI, aprovuar me vendim unanim te Keshillit Bashkiak te Tiranes. Aleks Buda lindi në vitin 1910 dhe është Personalitet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:40.483Z

9 mijë libra të akademikut Aleks Buda, i kalojnë Bibliotekës Kombëtare

Petrika GROSI Rreth 9 mijë libra të akademikut të shquar Aleks Buda i janë dhuruar nga familja Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, për të qenë pjesë e fondit të saj. Në bazë të një “marrëveshjeje-dhurimi”, të nënshkruar nga drejtori i Bibliotekës Kombëtare Aurel Plasari dhe f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:46.955Z

Aleks Buda, si e mbajnë mend akademikët

TIRANE - Më 7 korrik të 20 viteve më parë, më 1993, do të ndahej nga jeta Aleks Buda. I njohur si arkitekt i projektit madhor që e futi studimin e historisë së Shqipërisë në një kuadër rreptësisht shkencor, ai konsiderohet si

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:56.795Z

Tiranë, përleshen dy mësues në shkollën 'Aleks Buda'

TIRANE-Ndonëse duhet të vijonte puna me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shkollën e Mesme “Aleks Buda”. Mësohet se dy mësues janë përleshur fizikisht me njëri-tjetrin, pas një konflikti mes tyre. Sipas informacioneve pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.220Z

Shkolla “Aleks Buda”, stresi i mësuesve mes nxënësve të armatosur

Autori i Lajmit: Lili Saraci Ngjarjet e rënda të shënuara në shkolla ditët e fundit, dashur pa dashur, janë bërë pjesë edhe të suplementit të gazetës për shkollat e mesme. Këtë herë ka qenë shkolla “Aleks Buda” e vëzhguar nga gazeta. Ndryshe nga herët e tjera, ku pjesën më

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama