Rezultate te kerkimit per termin: +Aram +Khachaturian

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.437Z

Vdes kompozitori Khachaturian

Nga Express më 22 korrik 2011 në ora 10:24 Kompozitori armen, Karen Khachaturian, që njihej si artist i popullit në kohën e ish-BRSS, ka vdekur të enjten në Moskë, në moshën 90-vjeçare, njoftoi për agjencinë RIA Novosti, zëdhënësi i Unionit të Kompozitorëve të Rusisë, Andrej U

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:55.867Z

Rajmonda dhe Spartakus, katër net balet në skenën e operës

Sezoni artistik i Teatrit Kombëtar  Operës dhe Baletit sjell në skenë baletin Rajmonda dhe Spartakus, që vjen nën koreografinë e Leonard Xhokaxhi(Ajkun), i cili do të jetë dhe njëri nga solistët e baletit. Në këtë shfaqje janë të ftuar dhe artistë, të cilët vazhdojnë aktivitetin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:55.868Z

"Rajmonda" dhe "Spartaku" në TKOB

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit po përgatitet për të sjellë në skenë dy balete të njohura botërore si "Rajmonda" dhe "Spartaku". Baletet do të vijnë nën koreografinë e Leonard Ajkun (Xhokaxhi) i cili do të jetë njëkohësisht edhe solist. Dy veprat e ndërthurura, "Rajmonda" e A

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.107Z

Pjesëmarrës në edicionin e 15-të të festivalit ndërkombëtar të poezisë

14/06/2009  Zhiti dhe Aliçka, hapësira shqiptare në Itali Janë përfaqësuesit e hapësirës “Histori shqiptare” në edicionin e 15-të të festivalit ndërkombëtar të poezisë në Gjenovë. Sot, më 13 qershor, shkrimtarët shqiptarë Ylljet Aliçka dhe Visar Zhiti do të përfa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:55.865Z

Xhokaxhi: Më mirë Rajmondën dhe Spartakun se pa gjë fare

Balerini Leonard Xhokaxhi rikthehet në TOB për të vënë në skenë dy suita nga baletet e Glazunovit dhe Khachaturian-it. Në këtë produksion të paparashikuar, ai ka përfshirë edhe solistë të "Ajkun Ballet Theatre" dhe shpreh rezerva për trupën kombëtare: ka nevojë për shumë punë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama