Rezultate te kerkimit per termin: +Arsimit +Shkencs

Total: 119
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.277Z

Kosova huazon sistemin shqiptar të arsimit të lartë

Ndrkoh q n Shqipri debati i nxeht pr sistemin e arsimit t lart nuk ka heshtur prej vitit 2007, Kosova do t huazoj sistemin ton arsimor. Kjo u b e ditur dje nga ministri i Arsimit t Kosovs, z. Enver Hoxhaj, gjat nj takimi q pati n Prizren me ministrin e Arsimit t Shqipris, z. Myqe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:46.837Z

Ministria e Arsimit, ndihmë për fëmijët e verbër

63 fmijt q msojn n shkolln e t verbrve n kryeqyetet, kan marr si dhurat pr festat e fundvitit premtimin e ministrit t arsimit dhe shkencs Myqerem Tafaj, pr ndihm t vazhdueshme pr arsimimin e tyre edhe n nivele universitare. I ftuar n aktivitetin e organizuar prej ktyre fmijv n shkolln e tyre Ministr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.873Z

Institucionet e arsimit t lart dhe kriza e vlersimit t tyre

Muajt e fundit pr prsosjen e arsimit t larte dhe arritjen e standardeve bashkkohore kan lindur nj sr diskutimesh. M kryesoret e tyre jan dy: 1. Vlersimi i cilsis se Institucioneve t Arsimit t Lart nga nj kompani e huaj akreditimi, 2. Zbatimi ligjshmris, vendimeve t Kshillit t Ministrave dhe ak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.409Z

Tafaj, numri i studentëve është rritur me 2.5 herë

“Jemi krenar q numri i studentve, krahasuar me vite m pare, sht rritur me 2.5 her. Vetm kt vit jan t regjistruar dhjet mij student n nivelin master dhe nj mij n doktoratur, prej t cilve dyqind jan student kosovar”. Kshtu u shpreh ministri i Arsimit dhe Shkencs, Myqere

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.416Z

Përfundon plotësimi i A2-shit, APRIAL mbledh formularët

Gjatë gushtit, APRIAL do të analizojë të dhënat dhe më 13 shtator shpallen rezultatet e fituesve Ka prfunduar dje afati i fundit i plotsimit t formularit A2 dhe burime nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencs bjn t ditur se Agjencia e Pranimit dhe Regjistrimit n Institucionet e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:26.101Z

Kuotat dhe tarifat për doktorantët ndihmësmjekë

Vendimi Hapet programi i studimit t doktoraturs n degn e Infermieris Nj tjetr program studimi miratohet para nisjes s vitit t ri akademik. Qeveria, ndrsa ka diskutuar shtje me rndsi si turizmi, nuk ka ln pas dore edhe arsimin. Me propozimin e ministrit t Arsimit dhe Shkencs, Kshilli i Ministrave mi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.430Z

Berisha: Tekste të përbashkëta me Kosovën

Mes Shqipris dhe Kosovs nuk duhet t ket dallim pr asnjeri se ku studion; sistemi arsimor duhet t jet i njjt, pr t arritur synime t prbashkta arsimore. Kryeministri Sali Berisha priti dje paradite nj delegacion t Komisionit t Arsimit dhe t Shkencs t Kuvendit t Republiks s Kosovs.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama