Rezultate te kerkimit per termin: +Azia

Total: 1589
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:39.007Z

Azia: Koretë shkëmbejnë zjarr artilerie në det

Koreja e Veriut hodhi më shumë se 100 predha artilerie në ujërat e Koresë së Jugut si pjesë e një stërvitjeje dhe Jugu iu përgjigj gjithashtu me zjarr, njoftuan zyrtarët në Seul, por stërvitja duket se qe më shumë një nxjerrje shpate nga Piongiang sesa fillimi i një përplasjeje të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:11.840Z

Azia po lëviz

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto thotë se disa shtete aziatike po lëvizin drejt njohjes së pavarësisë së Kosovës. Ai përmend Sulltanatin e Bruneit dhe Tajlandën. Në një intervistë për Express, Haxhinasto thotë se marrëveshja për përfaqësimin e Kosovës në nism

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.703Z

"Në vitin 2030, Azia rajoni me ekonominë më të fuqishme"

Parashikimi bëhet nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, i cili njofton gjithashtu se analistët e FMN-së presin që për 20 vjet ekonomia aziatike do t'i tejkalojë ekonomitë e vendeve anëtare të G7-ës."Mundësia që Azia të bëhet rajoni më i fuqishëm ekonomik në botë deri në vitin 2030 nuk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:47.818Z

Azia kujton pesëvjetorin e cunamit

Me mijëra murgj në Tajlandë u lutën sot për viktimat e cunamit në Oqeanin e Indisë, në momentin kur Azia kujtoi pesë-vjetorin e një prej katastrofave më të mëdha natyrore në historinë e njerëzimit. Tubimi i murgjve në Ban Nam Khem, një fshat i vogël në brigjet e detit Andaman n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:08.136Z

Azia do eklipsoje SHBA dhe Evropen

Azia do të fitojë më shumë fuqi politike se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa së bashku në vitin 2030, thotë një parashikim i një agjencie inteligjence në SHBA. Sipas parashikimit, brenda dy dekadave Kina do të kalojë Amerikën s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:10.049Z

Azia sfidon mbrojtjen ajrore të Kinës

Avionët japonezë dhe koreanë fluturojnë mbi territorin e debatuar mes tri shteteve Japonia dhe Koreja e Jugut dërguan avionë për të fluturuar në mënyrë të panjoftuar mbi atë që Kina e shpalli si zonë të mbrojtjes ajrore të vetën, thanë zyrtarët nga të dyja kombet. Më herët qen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.923Z

FMN: Azia, rol kryesor në rimëkëmbjen ekonomike globale

Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se ekonomia aziatike pritet të luajë rolin kryesor në rimëkëmbjen e ekonomisë globale në vitin 2013. Në raportin e tij të fundit mbi parashikimet ekonomike, FMN-ja thotë se Azia do të ketë një rritje prej 5.7 përqindësh këtë vit, që do të nxitet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama