Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkanika

Total: 51
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:14.928Z

mimi Ballkanika per letersine

brbrI konsideruar si cmimi Nobel i letersise ballkanike Ballkanika per vitin 2013-te pritet te ndahet diten e shtune ne Sofje te Bullgarise br Kete vit Shqiperia merr pjese me shkrimtarin Ylljet Alicka dhe vepren e tij Valsi i lumturise Alicka do te garoje me gjashte autore te tjere nga Bullgaria Gr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.372Z

Ballkanika shkon në Serbi

Dje në Shkup u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve letrare “Ballkanika”. Bashkim Shehu me “Angekus Novus” renditet i dyti Një hamam ballkanik meritoi dje çmimin letrar ndërkombëtar “Ballkanika” 2007. Bëhet fjalë për veprën e Vladislav B

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.085Z

Bajac, fitues i çmimit letrar “Ballkanika”

Shkrimtari serb, Vladislav Bajac fitoi çmimin letrar "Ballkanika" për librin "Hamam Ballkania". Për çmimin e sivjetëm "Ballkanika" kanë konkurruar katër romane dhe dy vepra poetike - të Alek Popovit nga Bullgaria, Bashkim Shehut nga Shqipëria, Takis Teodoropulos nga Greqia, Aura Kr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.989Z

Bajac, fitues i mimit letrar Ballkanika

Shkrimtari serb, Vladislav Bajac fitoi mimin letrar "Ballkanika" pr librin "Hamam Ballkania". Pr mimin e sivjetm "Ballkanika" kan konkurruar katr romane dhe dy vepra poetike - t Alek Popovit nga Bullgaria, Bashkim Shehut nga Shqipria, Takis Teodoropulos nga Greqia, Aura Kristi nga Rumania d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.106Z

Bashkim Shehu përfaqëson Shqipërinë në Ballkanika

Një roman dinjitoz për veprën më të mirë letrare të rajonit për dy vitet e fundit Bashkim Shehu me romanin “Angelus Novus” është përfaqësuesi i Shqipërisë për çmimin ndërkombëtar letrar që jepet në rajon, “Ballkanika 2007” dhe që këtë vit ësht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.389Z

Ismail Kadare fiton cmimin Ballkanika

Ne teatrin Petro Marko te qytetit te Vlores eshte zhvilluar edicioni i 12 i ndarjes se cmimeve Ballkanika. Per vitin 2008 cmimi eshte fituar nga autorja turke Sema Kaygusus kurse per vitin 2009 eshte shpallur fitues Ismail Kadare. Ka qene vete kreu i jurise Andree Wachtel qe ka shpallur fitues

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.682Z

Bashkim Shehu, kandidati shqiptar për “Ballkanika”

 Nëse një vit më parë shkrimtari Ylljet Aliçkaj, do të prezantonte Shqipërinë në festivalin e përvitshëm “Ballkanika”, kësaj here, juria ka përzgjedhur veprën e Bashkim Shehut për të konkurruar në të. Në konkursin letrar për romanin më të mirë të Ballka

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama