Rezultate te kerkimit per termin: +Banks +Qndrore

Total: 0
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.605Z

Ministri i Financave: Greqia nuk braktis zonën euro

Pavarsisht nj krize financiare q ka pllakosur vendin dhe kritikave t forta nga Banka Qndrore Europiane, minsitri grek i financave, Jorgos Papakostantinu ka mohuar deklaratatat se Greqia do t jet vendi i par q do t braktis zonn euro. Sipas agjensis s lajmeve, Doje Vele ministri i cilsoi kto deklarat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.209Z

Kriza, bien dërgesat e emigrantëve

Q prej 4 vitesh drgesat e emigrantve drejt Shqipris jan n rnie t vazhdueshme. Ashtu si edhe ishte paralajmruar n raportet e studimet e Banks Botrore, por edhe si pasoj e krizs s rnd t financave dhe ekonomis botrore flukset valutore q kan ushqyer ekonomin dhe mbuluar deficitin tregtar sa vijn e zvogl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.427Z

Bernanke: Ekonomia amerikane mund të bjerë në recesion

Shefi i rezervs Federale, Ben Bernanke ka shprehur shqetsimin se ekonomia amerikane mund t bjer srish n recesion. Duke folur n nj konferenc ndrkombtare n Nju Jork, Bernanke tha se sht i gatshm t ndrhyj pr t nxitur rimkmbjn e ekonomis. Ekspertt parashikojn nj rritje nn 1 % t ekonomis amerikane pr 6

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.885Z

Polonia mban frymën: Sot ndryshon gjithçka!

Tragjedi kombtare n Poloni. Vdes elita politike dhe ushtarake. Rnia e avionit presidencial n Smolensk n perndim t Rusis, i ka marr jetn Presidentit polak, Leh Kazinski. N bordin e avionit presidencial ndodheshin 96 pasagjer, 88 nga t cilt, antar t delegacionit. Mes tyre ishin bashkshortja e Presiden

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.843Z

Italia dhe Greqia dominojn n shkmbimet tregtare me Shqiprin

Italia dhe Greqia u renditen n vendet e para dhe mbeten partnert kryesor tregtar nga vendet e BE-s me Shqiprin, bn t ditur burime nga Banka e Shqipris, n raportin e publikur ditt e fundit prej saj. Sipas ktij raporti, gjat 6-mujorit t dyt t vitit 2007, importet dhe eksportet e mallrave me k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.346Z

Rritja e inflacionit

Rritja e inflacionit kosto shtes q duhet kontrolluar me kujdes Presionet inflacioniste mund te rriten n fundin e vitit, shqetsimi nuk mund t fshihet. Ka disa faktor konkret t rritjes s inflacionit; sht konstatuar rritje e mimeve t mallrave t konsumit, rritje e mimeve te banesave dhe pasur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.854Z

Stancionimi ekonomis botrore dhe Shqipria

Me analizn e numrit t kaluar:Varfria, krcnimi asimetrik dhe demokracia trajtuam krizn me t ciln po prballet bota.N vazhdim t saj do t trajtojm shkakun e ksaj krize, e cila sht rnia me shpejtsi e eknomis botrore. N vitet 2000 ekonomit e bots u rritn me nj shpejtsi t madhe.Por,n ekonomi t ndryshme

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama