Rezultate te kerkimit per termin: +Bardhok

Total: 629
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:26.895Z

Bardhok Lala, intervistë me një të vdekur

Më 28 maj 1996, gazetari i Dita informacion Bardhok Lala, u hodh në një furgon, ku u rrah barbarisht. Të zhveshur dhe gjysmë të vdekur, personat e paidentifikuar që e morën me makinë të kuqe, e hodhën në Liqenin Artificial, duke e menduar të vdekur. 21 vjet më vonë, pakush e di q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:33.283Z

E vrau Komiteti i maleve, titull nderi Bardhok Bibës

Gjatë ceremonisë në nder të Bardhok Bibës Nderohet me titull nderi nga Bashkia e Rrëshenit deputeti i Pasluftës, Bardhok Biba. I ekzekutuar nga Komiteti i maleve në vitin 1949, Biba ishte shpallur Hero i Popullit dhe dy ditë më parë u nderua pas vdekjes nga pasardhësit e tij. Kryetari i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.507Z

Mëhill Doçi: Ju tregoj si u njoha me Bardhok Bibën

Mëhill Doçi E prita me kënaqësi kërkesën që m’u bë për të dhënë ca kujtime për Bardhok Bibën. Kam shkruar edhe më parë për këtë hero të kohës së çlirimit e përparmit të Mirditës së re. E megjithatë, e ndiej veten borxhli. Bile, sot, më shumë se më parë, kur bëhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.663Z

Intriga e gruas që çoi në shtegun e vrasjes Bardhok Bibën

Kush janë autorët e vrasjes së Heroit të Mirditës ditën e 7 gushtit Kolë Ndreka Një fjalë e Bardhok Bibës çonte në këmbë të madh dhe të vogël. Njëherësh, me eliminimin fizik të tij merrej haku për humbjen fatale të gjomarkëve, në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.247Z

Dëshmia e Dedë Sherrit: “Si u vra para syve të mi Bardhok Biba”

Flet dëshmitari i ngjarjes ku u ekzekutua heroi i Mirditës në gusht të vitit 1949. Studiuesi Kolë Ndreka sjell të plotë historinë e pritës që ka treguar Dedë Sherri Dedë Sherri Unë isha pjesëtar i një grupi nëpunësish të caktuar për zonën e Kaçinarit. Më 1 gusht të vitit 1

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.282Z

“Vrasësit e Bardhok Bibës u arratisën, Mehmet Shehu vrau 14 të tjerë”

Afrim Imaj“Bëmat e komunizmit shqiptar i kapërcejnë kufijtë e imagjinatës njerëzore”. Ky ishte lajtmotivi i pjesës së parë të rrëfimit të Nikoll Melyshit, të cilën e bëmë publik në numrin e kaluar. Mënyra si e ka memorizuar, babai i Pal Melyshit, njërit prej heronjve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:50.120Z

SHIK-asi kanibal kafshoi gazetarin Bardhok Lala

Transmetuar me 27052016 - 1131 Njezet vjet nga 28 maji 1996 rrefimi i ish-gazetarit te Deutsche Welle Apollon Bace Agim Shehu i kerkoi Berishes te me eliminonte br br br br Ish-gazetari i Deutche Welle dhe akademiku Apollon Bace per here te pare sjell

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama