Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Sovjetik

Total: 3261
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.113Z

Shqipëria shtrin duart drejt Bashkimit Sovjetik

Pa ndihmën e BS-së, plani pesëvjeçar nuk do të realizohej. Çfarë shkruan gazeta “Bashkimi” e datës 5 nëntor 1951 Gazeta “Bashkimi” e datës 5 nëntor 1951 shkruan për ndihmën e pazëvendësueshme të aleatëve rusë. Në raportin mbi direktivat e planit pesëvjeçar, shoku Enver H

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.268Z

Kisha e ringjalljes së Bashkimit Sovjetik

Dy vizitat që patriarku i Kishës Ortodokse të Rusisë, Kirilli, ndërmori më 27 korrik në Ukrainë, dhe më 26 shtator në Bjellorusi, kanë ravijëzuar një doktrinë të re fetaro-politike të kësaj kishe, e cila synon të ringjallë statusin e superfuqisë, që Rusia kishte deri në vitin 1

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.188Z

Shënohet 20 vjetori i shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik

Dita e sotme shënon 20 vjetorin e shpërbërjes zyrtare të Bashkimit Sovjetik, pas më shumë se 70 vjetësh ekzistence të tij. Në këtë datë në vitin 1991, udhëheqësit e Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë u takuan n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.971Z

Ekspertët, në vitin 1975, parashikuan shkatërrimin e Bashkimit Sovjetik

Lindja komuniste sipas arkivave sekrete të Shteteve të Bashkuara. Publikohet takimi sekret i ekspertëve amerikanë për çështjet e Lindjes Perandoria Sovjetike do të shkërmoqet shumë shpejt. Ky fakt është konstatuar që në vitin 1975. Në një dokument të deklasifikuar disa muaj për pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:17.645Z

Sot mbushen 20-vjet nga fillimi i shperberjes se Bashkimit Sovjetik

Sot mbushen 20-vjet nga fillimi i shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Në 19 gusht të vitit 1991, një grup komunistësh të linjës së ashpër e vendosën udhëheqësin sovjetik, Mikhail Gorbaçov në arrest shtëpie. Shp

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.296Z

Berisha: Rusia po ëndërron rikthimin e Bashkimit Sovjetik

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha ka drejtuar akuza kundër Rusisë, përsa i përket ndërhyrjes në Osetinë e Jugut, se me sjelljen e saj në konfliktin me Gjeorgjinë po dëshmon, se ëndërron të kthejë pas kohën e Bashkimit Sovjetik. Gjatë konferencës së djeshme për shtyp, Kryemi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.548Z

20 vjet pas shperberjes se Bashkimit Sovjetik Rusia kerkon rrugen e demokracise

Gjate 2 dekadave qe prej shperberjes se Bashkimit Sovjetik Rusia ka bere nje perparim te madh ekonomik. Te ardhurat gjate kesaj periudhe jane dhjetefishuar nderkohe qe keto ndryshime jane shoqeruar me demonstrata ne vitin 1991 kunder komunizmit dhe sot per te ringjallur endrren e parealizuar per dem

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama