Rezultate te kerkimit per termin: +Botuesit

Total: 1906
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.173Z

Botuesit, lavatriçe

Kush kërkon të rehabilitohet nga koha e komunizmit për akuzat që mbërrijnë sot të drejtpërdrejta; kush kërkon të çojë moralin në vend dhe të fshehë cinizmin intelektual, se emri i fundit është njollosur mediatikisht; kush kërkon të luajë tinëz me kartën politike sa majtas-djath

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:54.031Z

Botuesit Ndalni piraterine

Tregu i librit në Shqipëri vuan pasojat e informalitetit dhe piraterisë. Përfaqësues të disa shtëpive botuese tregojnë se, edhe pse implementimi i ligjit për të drejtat e autorit ka nisur të zbatohet, ka ende shumë punë për të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:01.649Z

Botuesit i bien “samarit” të marrë vesh “gomari”

04/03/2005  Agresiviteti i botuesve për çmimin e blerjes së të drejtave të autorit “alarmon” shoqatën e botuesve; tre-katër shtëpi botuese bëjnë “tender” për ekskluzivitete Kur nuk ka as javë që botuesja e “Skënderbeg book” publikoi ekskluzivitetin e botimit në s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:53.576Z

Botuesit nuk respektojne ISBN-ne

Botuesit duhet te respektojne me shume vendosjen e kodit standart nderkombetar ISBN per çdo botim te tyre. Konferenca e pare rajonale e ISBN-se ne Shqiperi trajtoi pikerisht keto probleme ne Biblioteken Kombetare me specialiste nga rajoni dhe Europa.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:01.646Z

Botuesit: Ekskluzivitete pa bakall

03/03/2005  Botuesit do të mblidhen sot për të mbajtur qëndrim ndaj fenomeneve të piraterisë në fushën e përkthimeve dhe botimeve të konstatuara dhe të bëra publike kohët e fundit, format e shfaqjes së piratërisë edhe në raste të tjera brenda dhe jashtë kufijve të vendi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:33.427Z

Botuesit: Nuk japim libra për Kuvendin

"Botuesit nuk do të japin kopje të detyruar të librave për bibliotekën e Kuvendit". Petrit Ymeri, kryetar i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë, shprehet se do të kundërshtojnë çdo vendim në favor të kësaj pike të ligjit "Për librin në Republikën e Shqipërisë", e diskutuar edhe dy ja

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.469Z

Zille Botuesit te mendojne per lexuesin

Drejtori i Panairit te Lajpcigut Oliver Zille tregon se libri shkon te lexuesi permes diskutimeve me autoret dhe njohjes se pervojave vetjake te te shkruarit. Media Nje mjet i kushtueshem Ne diten e pare te Panairit Tirana 2010 ishte i pranishem drejtori i Panarit te Librit te Lajpcigut Oliver Zil

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama