Rezultate te kerkimit per termin: +Damokleut

Total: 63
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.174Z

Edhe një roman i Kongolit botohet në italisht

Romani "Jetë në një kuti shkrepësesh" i shkrimtarit të mirënjohur shqiptar, Fatos Kongoli, është botuar edhe në gjuhën italiane. Ky botim i përkthyer është suksesi i radhës për romanin i cili paraprakisht ishte përkthyer në gjuhët frënge, greke dhe spanjolle. "Jetë në një kuti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.446Z

Jeta" e Kongolit në frëngjishte

Romani i fundit i shkrimtarit Fatos Kongoli “Jetë në kuti shkrepsesh“ ka pak ditë që ka dalë nga procesi i botimit në gjuhën frënge me titull “La vie dans une boîte d'allumettes”. Sërisht nën logon e Botimeve Rivages, shtëpi me të cilën Kongoli prej më shu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.740Z

Promovohet në Milano romani i Fatos Kongolit

Romani i Fatos Kongolit "Jetë në një kuti shkrepësesh", i cili së fundmi është përkthyer në italisht, është promovuar në kuadër të Festivalit të Letërsisë të organizuar në Milano. Ky festival shërben si takim midis admiruesve të letërsisë dhe shkrimtarëve të ndryshëm. Kët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:19.424Z

Lëkura e qenit e Kongolit në gjuhën esperanto

Një nga romanet më të suksesshëm të shkrimtarit Fatos Kongoli, botohet edhe në gjuhën esperanto. Ditën e martë, Shoqata e Esperantistëve të Podlahisë (Poloni) dhe Shoqata e Esperantistëve të Shqipërisë, në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Institutin e Libr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:37.528Z

Kongoli dhe leksionet e “Lëkurës së qenit”

Regjisori francez, Franc Helmer, i ftuar në Tiranë për të vënë në skenë në një version shqiptar Molierin, së bashku me përkthyesin Edmond Tupe, do të flasin sot në mjediset e Aleancës Franceze mbi librin e Fatos Kongolit “Lëkura e qenit”. Ky vjen si prezantim special në kuadër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.991Z

Fatos Kongoli shpallet Qytetar Nderi i Elbasanit

Shkrimtari i njohur Fatos Kongoli u nderua dje me titullin Qytetar Nderi i Elbasanit.  I nderuar dhe përkthyer në shumë gjuhë, tashmë i ka ardhur radha qytetit të tij për ta nderuar, ku mes shumë të ftuarve si përfaqësues të pushtetit lokal, intelektualë, shkrimtarë e të njohur atij

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.972Z

Shkrimtari Fatos Kongoli, “Qytetar Nderi” i Elbasanit

ELBASAN- Shkrimtari Fatos Kongoli u shpall sot "Qytetar Nderi" i qytetit të Elbasanit. Në një ceremoni ku merrnin pjesë përfaqësues të pushtetit lokal, intelektualë, shkrimtarë e të njohur iu dorëzua titulli “Qytetar Nderi” nga kryetari I Bashkisë së Elbasanit Qazi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama