Rezultate te kerkimit per termin: +Decentralizim

Total: 447
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.307Z

Sot takohet Grupi Nderministror per Decentralizim

Sot mbahet ne Prishtine takimi i Grupit Nderministror per Decentralizim, ku do te marre pjese ministri i Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, shefi i Zyres Nderkombetare Civile ne Kosove, Piter Feith, si dhe kryeministri Thaci. Gjate takimit do te prezantohet raporti i progresit te nengrupeve t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:40.073Z

Rama: Shqipëria, në pikpamje ligjore ka decentralizim të gjerë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama theksoi të mërkurën, gjatë një takimi me studentë të Shkollës Politike Shqiptare, se Shqipëria në pikpamje ligjore ka decentralizim të gjerë. Duke folur rreth modelit shqiptar të decentralizimit, Rama tha se "unë besoj që Shqipëria në pik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:00.475Z

Basha: Decentralizim real për pushtetin vendor

Kreu i MB-së, siguroi përfaqësuesit e Shoqatës së Bashkive se Ministria e Brendshme, ashtu si deri më tani, do të jetë zëri i autoriteteve vendore në qeverisjen qendrore për të vijuar reformat decentralizuese, të cilat kanë qenë dhe mbeten prioritet i qeverisë Berisha.“Ka pasur nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.298Z

Godo: Decentralizim të fondeve për 12 spitale rajonale

 Decentralizim për spitalet publike në vend. Kjo është reforma më e re që do të aplikohet nga Ministria e Shëndetësisë. Do të jenë 12 spitale rajonale që do të bëhen të parët pjesë e saj. Nëpërmjet saj synohet menaxhim më i mirë dhe me efikasitet të fortë të buxheteve t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:00.493Z

Basha mbledh përfaqësuesit e pushtetit vendor, angazhohet për decentralizim real

Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, ka zhvilluar dje me përfaqësues të pushtetit vendor dhe është angazhuar për decentralizim të këtij pushteti duke u bazuar në parimet e Kartës Europiane të Autonomisë Vendore, si dhe mbi masat e marra nga qeveria për vijueshmërinë dhe suksesin e k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:02.859Z

"Reforma territoriale", Rama: Nga fragmentarizimi në decentralizim

TIRANE - Qeveria shqiptare do të nisë punën për zhvillimin dhe zbatimin e një prej reformave më të rëndësishme, për të cilat është angazhuar, me mbajtjen sot të Konferencës Kombëtare "Reforma administrativo-territoriale në Shqipëri", një aktivitet i bashkëorganizuar nga Ministri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.540Z

Me decentralizim, serbët kontrollojnë 1/3 e Kosovës

Qindra protestues nga Anamorava i janë bashkuar lëvizjes Vetëvendosje, në protestën kundër decentralizimit, duke e vlerësuar këtë proces si shumë të dëmshëm për Gjilanin dhe komunat e Anamoravës. Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, tha se përmes decentralizimit mbi baza etnike në

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama