Rezultate te kerkimit per termin: +Dejtonit

Total: 418
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.313Z

Sarajeve, Inco: Te respektohet Traktati i Dejtonit

SARAJEVE- Përfaqësuesi i lartë i komunitetit ndërkombëtar në këtë vend, Valentin Incko deklaron se autoritetet e Republikës Serbe (RS)po shfrytëzojnë referendumin si pjesë të fushatës parazgjedhore dhe po luajnë me marrëveshjen, që solli paqen në Bosnje-Herecegovinë. "Disa nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.396Z

Mësimet e Dejtonit për Irakun

Sarajevë – Dymbëdhjetë vite më parë, armët në Bosnjë heshtën pas luftës që vrau afër 100,000 njerëz dhe la më shumë se 2 milionë të tjerë pa strehim. Që atëherë, Marrëveshja Paqësore e Dejtonit e vitit 1995 shpesh është sugjeruar si model për përpjekjet e tjera paqësore

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.599Z

Marreveshja e Dejtonit veshtrim retrospektiv nga aktoret kryesore

Marreveshja e Dejtonit per paqe ne Bosnje u arrit ne nentor 1995 gjate administrates se presidentit Klinton dhe u nenshkrua nje muaj me pas ne Paris. Ish-Presidenti Bill Klinton organizoi nje diskutim ne Nju Jork lidhur me domethenien dhe rendesine e kesaj marreveshjeje qe mbushi 15 vjet. Bosnja ne

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:04.943Z

Daçiq për Kosovën: Është e mundur një Marrëveshje e re e Dejtonit

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, duke folur për çështjen e Kosovës, ka përmendur Marrëveshjen e Dejtonit dhe ka thënë se është e mundur që të bëhet një Marrëveshje e re e Dejtonit. Ai këto deklarata i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:58.644Z

"Danas": Konferenca e Dejtonit, opsion për ndarjen e Kosovës

E përditshmja serbe "Danas" në një artikush të saj shkruan se në Uashington po përflitet për mundësinë e një konference në formën e Dejtonit, në të cilën, përveç të tjerash, thuhet se do të trajtohej edhe opsioni i ndarjes së Kosovës. Sipas kësaj të përditshme gja

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.502Z

Shuhet Hollbrukarkitekti iMarrëveshjes së Dejtonit

WASHINGTON- Riçard Hollbruk, dilpomati veteran i SHBA i cili shpërbente si i dërguar i posaçëm amerikan në Afganistan dhe Pakistan, vdiq në moshën 69 vjeçare, mbrëmë vonë, në Washington. Hollbruk pati një goditje në zemër të premten gjatë një takimi me Sekretaren amerikane të sht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.468Z

Rinovimi i Bosnjës pas Dejtonit

E ardhmja e Bosnjës po bëhet gjithnjë e më e paqartë. Vetoja etnike e ka bërë të paefektshëm pushtetin qendror, ku, më së fundmi, Milorad Dodik, udhëheqësi i komunitetit serb në Republikën Serbe, në përpjekje për reforma, përgjigjet me një kërcënim se do të mbajë një referen

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama