Rezultate te kerkimit per termin: +Dervish +Hima

Total: 234
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:49.362Z

Bllokohet Dervish Hima, dyshohet për eksploziv

TIRANE- Nje valixhe e dyshimte ne rrugen “Dervish Hima” ne Tirane ka vene ne panik banoret e zones dhe ne alarm policine e kryeqytetit. Valixhja eshte gjetur ne pjesen qe lidh rrugën e Elbasanit me stadiumin Qemal Stafa. Në vend kane shkuar forca te policise, te cilat kane bere bllokim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.232Z

Messidor (1908): Një intervistë me Dervish Himën, udhëheqësin e lëvizjes revolucionare shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, Messidor, ka botuar, të enjten e 30 korrikut 1908, në faqe të parë, intervistën e atdhetarit shqiptar, Dervish Hima (Ibrahim Mehmet Naxhi), të zhvilluar në Bryzh të Belgjikës. Shqipëria kërkonte asokohe të shkëputej nga Turqia. Lëvizjet revo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.428Z

Le Temps 1913: Nisma e Dervish Himës në Sarajevë kundër pushtimit të Kosovës nga Serbia

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, Le Temps, ka botuar, të martën e 14 janarit 1913, në faqen n°2, intervistën e Dervish Himës në lidhje me pretendimet shqiptare. Atdhetari dhe publicisti i njohur shqiptar, i cili gjendej asokohe në Sarajevë, kishte për synim grupimin e figurave t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:18.832Z

Berisha: Rama nxjerr Finon siFrashëri, Velinë si Dervish Hima

TIRANE – “A e dini se cilët janë “rilindasit” e Edi Ramës?, ka thënë Kryeministri Berisha sot në mbledhjen e Qeverisë, duke ironizuar kreun e Partisë Socialiste dhe programin e kësaj partie “Rilindje”. “Ai na paraqet “rilindasit” e tij&r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:21.399Z

VENDIM PER SHPRONËSIMIN, PËR INTERES PUBLIK, TË PRONARËVE TË PASURIVE TË PALUAJTSHME, PRONË PRIVATE, QË PREKEN NGA RIKONSTRUKSIONI I SEGMENTIT RRUGOR QË BASHKON RRUGËN “SALI LLANI” ME RRUGËN “DERVISH HIMA”, NË BASHKINË E BURRELIT

VENDIM PëR SHPRONëSIMIN, PëR INTERES PUBLIK, Të PRONARëVE Të PASURIVE Të PALUAJTSHME, PRONë PRIVATE, Që PREKEN NGA RIKONSTRUKSIONI I SEGMENTIT RRUGOR Që BASHKON RRUGëN “SALI LLANI” ME RRUGëN “DERVISH HIMA”, Në BASHKINë E BURRELIT Në mbështetje të nen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.656Z

LAurore (1913): Delegacioni shqiptar me në krye Dervish Himën, rrugëve të Europës për të mbrojtur trojet shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, LAurore, ka botuar, të premten e 24 janarit 1913, në faqe të parë, një shkrim për çështjen shqiptare. Një delegacion shqiptarësh, të organizuar dhe të udhëhequr nga atdhetari Dervish Hima, janë nisur asokohe nga Sarajeva (Bosnja) në drejtim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.620Z

Kujt i pengojne bustet e rilindasve

Nga Mehmet LATIFI Perdhoset dhe demtohet busti i Dervish Himes buze Drinit te Zi Naten ndermjet 29 dhe 30 marsit persona vandale te papergjegjshem e te pandergjegjshem mbase edhe me qellim e kane perdhosur dhe demtuar bustin e Dervish Himes. Qytetaret e indinjuar pyesin kush i perdhos bustet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama