Rezultate te kerkimit per termin: +Dirigjenti

Total: 664
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.488Z

Dirigjenti i mirënjohur vdes gjatë koncertit

Dirigjenti i mirënjohur Israel Yinon pësoi sulm dhe vdiq gjatë interpretimit të një koncerti në Luzanë të Zvicrës, një ngjarje tragjike që goditi rëndë të pranishmit dhe të gjithë muzikantët. 59 vjeçari po dirigjonte koncertin e një orkestre të re, kur papritmas u rrëzua dramat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.699Z

Dirigjenti merr çmimin një milion eurosh

Dirigjenti italian Riccardo Muti e ka fituar çmimin një milion dollarësh Birgit Nilsson Prize, çmimi më i madh në muzikën klasike. 70 vjeçari Muti e ka fituar çmimin ‘për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në opera dhe koncert’. Dirigjenti u ka thënë gazetarëve se ishte

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:39.106Z

Dirigjenti shqiptar në katedralen angleze të Moskës

03/04/2009  Disa muzikantë rusë thanë se hynë si rastësisht në këtë koncert, por me kalimin e kohës e kuptuan se, nëse nuk do të vinin, do të kishin humbur një eveniment të rëndësishëm e të veçantë, sepse patën rastin të njohin krijimtarinë e artistëve shqiptarë, q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:48.943Z

Dirigjenti italian: Smungon dëshira, por skenat

Opera e Rosinit në skenë nga një kast shqiptaro-italian. Berberi i Seviljes ngjitet fillimisht në skenën e Tiranës e mandej në Amfiteatrin e Apolonisë. Në kast ai ka shqiptarë, italianë dhe një bullgar. Të gjithë flasin gjuhë të ndryshme (megjithëse të gjithë shqiptarët dinë nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.624Z

Dirigjenti izraelit drejton koncertin në Gazë

Nga Express më 03 maj 2011 në ora 09:27 Dirigjenti i njohur izraelit, Daniel Barenboim, do të drejtojë “koncertin paqësor”, që të martën do të ekzekutohet nga një orkestër e muzicientëve evropianë në Rripin e Gazës, njoftoi të hënën një agjenci e Kombeve të Bashkuara

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.716Z

Dirigjenti kosovar drejton orkestrën gjermane

Dirigjenti kosovar, i cili jeton në Gjermani, Kushtrim Gashi, pas një paraqitje në një koncert në qendër të qytetit me rreth 150 mijë banorë në pjesën jugore të Rhine-Main, u bë dirigjent në Orkestrën Simfonike të Darmstadtit, në vendin ku jeton, shkruan Koha. Në këtë koncert ai

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:28.290Z

SKANDALI/ Dirigjenti i TOB: Na bëjnë presione për të votuar PD-në

Dirigjenti Edmond Doko rrëfen presionet që bëhen në Teatrin e Operas dhe Baletit nga eprorët dhe kolegët e djathtë, për të votuar ministrin aktual të Kulturës në 23 qershor. Në një intervistë për Shqiptarja.com, Doko thotë se TOB ka dërguar listat me emrat e punonj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama