Rezultate te kerkimit per termin: +Dita +Ndrkombtare

Total: 51
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.848Z

Festohet 8 Prilli, Dita Ndrkombtare e Rromve

Romt jan minoriteti m i madh n Europ, t cilt shpesh prballen me dhunn, brutalitetin policor dhe diskriminimin sistematik n edukim, punsim dhe strehim, veanrisht n vndet post-komuniste. Romt prballen me paragjykimin shoqror dhe ndonjher me diskriminim, prfshir incidente t keqtrajtimit nga struktura

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.843Z

Si festohet Dita Ndrkombtare e Gruas n Shqipri

do 8 mars n Shqipri ka pak a shum, t njjtn fytyr. Gra, shume gra, t rregulluara, t qeshura, krah pr krah, zhurmmedha. Nuk demonstrojn e nuk ankohen, sic bjn koleget e tyre kudo npr bot, sepse ndoshta, n nj mnyr ose tjetr, e bjn kt do dit t jets s tyre. N 8 mars, grat shqiptare gjejn nj mundsi pr tu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.905Z

8 Marsi, Dita kur gratë kërkuan të drejtat e tyre

Ideja pr t pasur nj dit ndrkombtare t gruas lindi n fillim t shekullit t 20. N nj koh q bota prballej me nj revolucion t madh ekonomik dhe individual, kushtet e kqija t puns, pagat e ulta dhe diskriminimi detyruan punonjsit t hidheshin n protesta. Protesta e par ishte ajo e 8 marsit 1857 e grave, q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.484Z

GJND, Rama: Vendimi historik

Kryetari i Partis Socialiste Edi Rama ka shprehur knaqsin m t madhe pr vendimin historik t Gjykats Ndrkombtare lidhur me ligjshmrin e Pavarsis s Kosovs. Rama duke e cilsuar kt dit si ditn e dyt m t bukur n historin e shtetit m t ri n Europ, tha se shqiptart nuk jan t ndar kur flitet pr Kosovn. Edi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.535Z

Shqipria n GJND: Kosova, faktor stabiliteti

Dita e dyt e shqyrtimit t ligjshmris s deklarats s pavarsis s Kosovs, n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis n Hag, shnon fillimin e paraqitjes s qndrimeve q shtetet kan mbi kt deklarat. Vendi i par q doli n mbshtetje t Kosovs ishte Shqipria, ambasadori i s cils n Holand, Gazmend Barbullushi, foli pr su

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.323Z

7 vjet nga "Dita e Shpress"

N nj nga faqet kosovare n internet shkruhej THANK YOU NATO. Duket se edhe pas nj periudhe t gjat kosovart e kan t freskta n memorien e tyre natn e 24 marsit 1999.Perndimi , kishte nj borxh ndaj popullit ta Kosovs. N njoll e madhe ekzistonte n ndrgjegjen e politikanve perndimor. Srebrenica ishte nj d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.742Z

Dita Kundër Homofobisë, aktivitete edhe në Tiranë

Me rastin e Dits Ndrkombtare Kundr Homofobis, levizja LGBT PRO kanj thirrje t hapur publike kundr diskriminimit t homoseksualve, lesbikeve, biseksualve dhe transeksualve. I pranishem n aktivitetin e zhvilluar n mbrojtje t t drejtave t ktyre personave ishte dhe Boris Ditrih, nj nga projektuesit e lig

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama