Rezultate te kerkimit per termin: +Efekti

Total: 5154
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:44.019Z

Efekti Dulqina

Nga Adem HARXHI Pak do të jenë ata që nuk e kanë lexuar librin “Don Kishoti i Mances”. Por edhe nga ata që e kanë lexuar, pak do jenë ata që e kanë kuptuar mësimin e cmuar, që shkenca mjekësore moderne e ka quajtur “Efekti Dulqina”. Siç dihet, në romanin Don Kis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:46.321Z

FOTOT/ Efekti Berisha te Rama

Seanca e djeshme plenare ku është miratuar ligji i ri për arsimin e lartë, është shoqëruar me debate të ashpra. Deputeti Sali Berisha, ka qenë më i ashpri nga opozita. Por, kër kryeministrin Edi Rama, edhe më qesharaku. Këtë e tregojnë fotot e reagimit të tij, ndërsa Berisha flis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.137Z

Efekti "Streisand" dhe efekti "Soçi"

Ingo Mannteufel Presidenti rus Vladimir Putin ndjehet në prag të Lojërave Olimpike Dimërore 2014 në Soçi si këngëtarja dhe aktorja e njohur amerikane Barbra Streisand para disa vitesh. Në vitin 2003 ajo kishte hedhur në gjyq një fotograf, për shkak të fotografimeve të shtëpisë së s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.408Z

Efekti kurues Jakova!

Umberto Eco mendon se muzika shprehet në formë sintaksore. Megjithatë është Tarasti, i cili është një prej semiotikëve më të mëdhenj të muzikës, duke e kthyer në shkencë. Në këtë kontekst, studimi i këngës pop-qytetare shkodrane dhe efektit Jakova, gjuhësisht dhe psikologjikish

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:39.735Z

VIDEO LAJM/ Efekti i Eduard Selamit në Librazhd

Pavarësisht praktikës së importimit të mitingashëve, edhe pse u është bërë presion të gjithë buxhetorëve, megjithëse është zgjedhur orari kur njerëzit dalin në xhiro, ndonëse kanë kënduar femra me trup joshës, sërish Eduard Selami dhe Sali Berisha nuk arritën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:48.098Z

FOTOT/ Pamjet shokuese, ja efekti i varësisë nga droga

Këto janë disa foto që tregojnë pamjet shokuese të personave të varur nga droga. Fotot janë bërë pas fushatës së nisur në vitin 2004, Faces of Meth, në Amerikë. Transformimi pas drogës tek këta njerëz, është i tmerrshëm. Më poshtë janë fotot e disa nga të varurit e drogës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.948Z

Efekti bumerang dhe transparenca e zgjedhjeve

REXHEP MEIDANI Efekti bumerang në përgjithësi Efekti bumerang mishëron, nga pikëpamja psikologjike, atë tip reaksioni ndaj çdo prirjeje për të reduktuar lirinë individuale. Ky term, në analizën e mjedisit shfrytëzohet në pasqyrimin e efekteve dhe ndryshimeve negative në ekosistem (si

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama