Rezultate te kerkimit per termin: +Emri

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:46.427Z

Nga vjen emri Europë?

Etimologjia e emrit Europë nuk është e sigurtë. Sipas disa historianëve emri Europë vjen nga fjala semitike ereb, perëndim, fjalë me të cilën fenikasit (1500-600 përpara Krishtit) cilësonin të gjitha vendet në perëndim të Sirisë, ku ata jetonin. Emri mitik: Sipas disa studiuesve të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:49.039Z

"Emri", Cervenkovski, gjatë javës vendimin

Presidenti maqedonas, Branko Cervenkovski gjate kesaj jave do të takohet për të biseduar cështjen e emrit kushtetues të vendit. Në këtë takim bashkërendues, kreu shtetëror duhet ta percaktoje përgjigjen e Maqedonisë për pakon e fundit të ideve të mediatorit Metju Nimic, për zgjidhj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.443Z

Emri i sheikut shihet nga hapësira

“fshirë” më pas. Por sheiku super pasanik Hamad Bin Hamdan Al Nahyan u kujdes që emri i tij në rërë të qëndrojë pak më gjatë. Zotëruesi i Abu Dhabisë urdhëroi që në ishullin Al Futaisi emri i tij të shkruhet me shkronja aq të mëdha sa që të mund të shihet nga hapësira. K

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:43.969Z

Zbulohet emri i foshnjës së Kimit

Kim Kardashian dëshiron që vajza e tyre të quhet Kaidence Donda West. Emri do të jetë në përputhje me traditën e familjes Kardashian, pasi të gjithë emrat e vajzave të kësaj familjeje fillojnë me shkronjën “K”. Emri i mesëm “Donda” , i dedikohet nënës së vde

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.701Z

Emri deshton takimi i kryeministrave

Kryeministri grek Jorgos Papandreu dhe ai i Maqedonise Nikolla Gruevski nuk kane arritur te tejkalojne dallimet lidhur me kontestin e emrit. Ne takimin e zhvilluar mbreme ne Bruksel Papandreu dhe Gruevski kane shprehur qendrimet e tyre lidhur me zgjidhjen e ketij kontesti. Pala greke esh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.074Z

Si doli fitues emri SHQIPTAR

“Çdo gjë që thuhet tani është thënë më parë, arsyeja që përsëritet është se ajo mund të jetë lënë në harresë, e mbuluar ose e papërfillur.”, Anonim Astrit LUUSHI (SHBA) 1. Arnaud apo Arnaut është emri me të cilin shqiptarët njihen nga turqit, duke filluar që nga p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.990Z

"Emri", Taler: Athina qëndrim shizofrenik

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Zoran Taler ka kërkuar nga qeveria maqedonase që të jetë me elastike në negociatat për zgjidhjen e cështjes së emrit. Taler është shprehur se cilido që të jetë emri që mund të marrë vendi, qytetarët e tij do të mbeten gjith

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama