Rezultate te kerkimit per termin: +Federale

Total: 8141
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.540Z

SHBA shkurtohen shpenzimet federale

Maxhoranca republikane në dhomën e përfaqësuesve të kongresit amerikan  ka miratuar me një votim të shpejtë në mëngjes planin që parashikon shkurtime drastike të shpenzimeve federale. Projektligji dhomës së përfaqsuesve&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.926Z

Rezerva federale, recesioni 3, vjet

Rimekembja e ekonomise amerikane do te doje te pakten 3 vjet. Ka qene kjo deklarata e presidentit te rezerves Federale Amerikane Ben Bernanke, ne nje interpelance para komisionit bankar ne senat. Ringritja do ndodhe ne vitin 2010, vetem nese bankat dhe tregu financiar do te stabilizohen. Bernake the

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.442Z

SHBA, Rezerva Federale ul normen e interesit

Rezerva Federale ka reduktuar normen e interesit me 0.5 % nga 1.5% ne 1%, ne perpjekje per te shmangur recesionin ose renien ekonomike ne Shtetet e Bashkuara. Me heret gjate ketij muaji, Rezerva Federale uli normen e interesit nga 2% ne 1.5% ne nje levizje emergjente, e cila u koordinua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.282Z

Kryetari i Rezerves Federale mbron politikat bankare

Kryetari i Rezerves Federale mbron politikat bankare E marte 26 Mars 2013 1007 Kryetari i Rezerves Federale mbron politikat bankareKreu i bankes qendrore amerikane ka deklaruar se perpjekjet e tij per stimulimin e ekonomise me uljen e normave te interesit dhe blerjen e letrave me vlere po ndihmo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:00.729Z

Nepunesit federale ne proteste

Nëpunësit federalë- tashmë të larguar nga puna pas mbylljes së pjesshme të qeverisë, protestuan jashtë Kapitoll Hill, në Uashington, duke kërkuar t’i jepet fund kësaj situate. Sipas tyre, “ajo që po ndodh me j

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:16.260Z

Rezerva Federale paraqet rreziqet ekonomike

Nëse investitorët e nervozuar po prisnin veprime të shpejta dhe agresive nga Reserva Federale si reagim ndaj uljes së vlerësimit të kreditimit, rritjes ekonomike në vend numëro dhe trazirave në tregjet financiare, takimi i së martës i hartuesve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:01.573Z

Yellen emërohet në krye të Rezervës Federale

Presidenti Barak Obama emëroi zonjën Janet Yellen si kryetare të Rezervës Federale. Në një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Obama shprehu fjalë vlerësimi për zonjën Yellen. Nëse konfirmohet nga Senati, 67 -vjeçarja Yellen do të zëvendësojë zotin Ben Bernanke, të cilit m

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama