Rezultate te kerkimit per termin: +Fjala

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:45.981Z

Rotacion paqësor pushteti. Fjala e dytë është fjala kyç

Nga Eduard Zaloshnja   Mbrëmë bëra për herë të parë një lundrim të gjatë e të ngeshëm nëpër komentet e lexuesve të blogjeve dhe faqeve të internetit të gazetave shqiptare. Dhe mbresën më të fortë gjatë atij lundrimi ma la dendësia e komenteve që shprehnin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.416Z

Fjala dhe motivacion

...ato që njohim përgjysmë (!) Nëse burimi kryesor i FJALëS janë mendimet, në tërësi procesi i të menduarit, ajo që e bën të shpërthejë është motivimi, shkruajnë social-psikologët Robert Liebert dhe Robert Baron (2002). Sigurisht këtu ndërthuren vetitë e personalitetit, ndjenj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.572Z

Whatever, fjala më irrituese për amerikanët

Share Amerikanë edhe sivjet përpiluan listën e fjalëve më irrituese, ndërsa për vitin e tretë me radhë është zgjedhur fjala Whatever (që me zhargonin tonë i bie sikur kur themi nejse ose me gjuhë më të asfaltuar sidoqoftë). Ky hulumtim është kryer nga Maris

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.321Z

Kush do ishte sivjet fjala e vitit?

Share Çdo vit, në shumë shtete, përzgjidhet fjala e vitit. Kështu, mediat amerikanë bëjnë me dije se Merriam-Webster ka shpallur si fjalë të vitit fjalën pragmatik. Fjalori i famshëm thekson se për këtë fjalë është kërkuar më shumë gjatë këtij viti, sid

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:37.518Z

Realiteti dhe Miti, Miti dhe Fjala

Në jetën e përditshme ne e perceptojmë fjalën si hije të realitetit, si reflektim të tij. Më i drejtë do të qe pohimi i kundërt: realiteti është hije e fjalës. Filozofia, në thelb, është filologji e thellë, studim krijues i fjalës. Bruno SZULC Thelbi i realitetit është kuptimi.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:50.640Z

Amerikë, Google zgjidhet fjala e dhjetëvjeçarit

Zgjedhja Fjala që është përsëritur më shumë se gjithë të tjerat në këtë dekadë është “Google” fjala e dhjetëvjeçarit. Verdikti është dhënë nga “American Dialect Society” (ADS), gjatë kongresit të përvitshëm të organizatës të mbajtur në një hotel

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:41.287Z

Fjala po përpëlitet në agoni

Këto të vocklat e të brishtat fjalë, na ngrenë moralisht. Na udhëheqin e na shtypin. Shuajnë luftërat, shkaktojnë debate, i zmadhojnë gabimet, e nxjerrin në shesh të vërtetën. Hart WEGNER 1. Para shkrimtarit ishte rapsodi. Para fjalës së shkruar ishte fjala. Përpara gjuhës, poezia

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama