Rezultate te kerkimit per termin: +Florinda +Gjergji +Tonin

Total: 2
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:15.236Z

Nderohet në Shkodër MarkKaftalli, “Paganini shqiptar”

SHKODER- Në 80-vjetorin e lindjes, violinistit të mirënjohur Mark Kaftalli i është bërë një dhuratë e veçantë në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Ishte i ftuar të ndiqte një koncert të organizuar pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.269Z

Shuhet violinisti Mark Kaftalli Paganini shkodran

e Premte 17 Tetor 20141344 pm p classwp-caption-text Kompozitori dhe violinisti Mark KaftallibrbrShuhet ne moshen 81-vjecare Paganini shqiptar kompozitori i mirenjohur shkodran Mark Kaftalli Ai u nda nga jeta men- gjesin e se enjtesbrNe 81 vite te jetes se tij jane lene pas mbi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:05.843Z

"Mrika" rikthen artistët e 50 viteve më parë

50-vjetorit të këtij krijimi të Prenk Jakovës. Një koncert i madh mblodhi në sallën e teatrit "Migjeni" të Shkodrës njerëz të njohur të artit dhe kulturës. Për rreth dy orë, teatri "Migjeni" është mbushur me një tjetër atmosferë, në të cilën janë ripërtërirë emocionet e 50

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:05.844Z

Shkodër; Ringjallet “Mrika”

Opera e parë shqiptare vjen sërish në skenën shqiptare. Me rastin 50-vjetorit të operës “Mrika”, si dora e parë e kompozitorit shqiptar, ajo është ngjitur edhe një herë në skenë në teatrin “Migjeni”, në Shkodër. Pjesë të operës së parë shqiptare “Mrika” janë ekzekut

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:05.821Z

Pesë dekada nga opera e parë shqiptare, me muzikë të kompozitorit Prenkë Jakova dhe libret të Llazar Siliqit

Opera e parë shqiptare ‘Mrika’ ishte planifikuar të vihej në skenë për herë të parë në datën 29 nëntor të vitit 1958, por ndarja nga jeta e aktorit dhe regjisorit të madh shkodran Zef Jubani atë ditë, detyroi organizatorët dhe kryesisht Prenkë Jakovën, që ishte dhe një mik i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:12.424Z

Mark Kaftalli, Paganini shkodran i violinës

Nga Ramazan ÇEKA Nuk është e lehtë që në përmasat e këtij shkrimi të përshkruhet e të thuhet gjithçka rreth një figure me vlera kaq të mëdha në fushën e artit dhe muzikës, që i kalon kufijtë kombëtarë, siç është kompozitori i shquar shkodran, Mark Kaftalli. Përveç talenti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.449Z

Fituesit e fazës së trete ne te gjithe univeristetet

Universiteti i Tiranës Gazetari ALEKSANDROS YLLI HYSENAJ DORINA NDONI BLIDO ELGITA ANDON QOSHKU FJONA ARJAN HOXHAJ GERD ASTRIT FAGU KLAUDIO FLAMUR SULOLLARI LORELA LUAN LAZAJ LULZIM QAMIL BRESA RENIS LUAN LOLOÇI SUADA AGIM

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama