Rezultate te kerkimit per termin: +Ganimet +Vendresha

Total: 9
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:47.625Z

Nderohet balerina e parë shqiptare

Kërcimtarja veterane, Ganimet Vendresha, nderohet me Çmimin e Karrierës në Festivalin Ndërkombëtar të Dancit që po zhvillohet në qytetin e Durrësit. Në një ceremoni simbolike të zhvilluar mbrëmjen e kaluar në sallën e teatrit "Aleksandër Moisiu" organizatorët e këtij festivali nde

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:49.978Z

Baleti klasik në hall dietik

Balerinat klasike dje dhe sot. Ushqimet që konsumojnë dhe vështirësitë për të qëndruar në formë. Ganimet Vendresha: Atëherë punohej më shumë. Rovena Shqevi: Sot hahet më pak. Kur përmendet një balerinë klasike, në mendje të vjen një siluetë e hollë, e gjatë, në majë të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:36.725Z

Balerinët shqiptar në 10 ditë në Itali

Autori i Lajmit: red.Rreth 50 nxënës, balerinë të shkollës Kombëtare të Koreografisë, nga mosha 15-18 vjeç, do të marrin pjesë në zhanrin modern-jazz dhe klasik, në veprimtaritë që do të zhvillohen në Cozenca të Italisë, nga datat 10 deri në 21 gusht. Drejtoresha e Shkollës Komb

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.235Z

“Rikthehet plejada 50-vjeçare e baletit shqiptar”

 ANILA MEMANëse 40 vjet më parë, i ati nuk i shihte një shenjë thupre ndër kofshë a vithe, nënkuptohej që atë ditë nuk kishte punuar si duhej në shkollë. Por nëse sot, ngre zërin a dorën, (se thupra nuk ekziston), atëherë përfundon dyerve të gjykatës. Kjo ndodh rëndom, sik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.473Z

Kështu e njoha Panajot Kanaçin

Një monografi nga Albert Janku për jetën dhe koreografinë e Panajot Kanaçit "Ai e dashuronte vallen popullore, megjithëse dikujt mund t'i dukej se mbante qëndrim jo të drejtë, kur ndërhynte me "tepri" tek origjinali. Ishin të tjera motive brenda tij, që shumëkush nuk i kuptonte asokoh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:47.631Z

Mbyllet në Durrës festivali i dancit modern

Studentët e Akademisë së Arteve në Tiranë, me shfaqjen e përgatitur nga koreografi kanadez Paul Ibey, mbyllën dje në mbrëmje edicionin e katërt të Festivalit Ndërkombëtar të Dancit Modern dhe Kontemporan, që nisi në 30 prill. Performanca e artistëve të rinj për afro 30 minuta zg

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama