Rezultate te kerkimit per termin: +Gjon +Shllaku

Total: 119
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:49.677Z

Gjon Shllaku, ‘Iliada’ qëpërktheu Iliadën…

-Ese kujtimesh për Helenistin Gjon Shllaku, siç e njoha unë…-Ishte 22 vjeç kur e arrestuan dhe e dënuan me 101 vite burg. Pastaj djersa e tij e ndershme la gjurmë në betonin e fushës së aviacionit në Rinas, te Ura Vajgurore, në tharje kënetash, në Burrel, në thyerje gurësh&hell

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:39.722Z

At Gjon Shllaku dhemisioni i dijetarit

Filozofi gjerman J. G. Fichte në librin me titull “La missione del dotto”/ (Misioni i dijetarit), na paraqet pesë ese të cilat i japin shpjegim pyetjes se cili është misioni dhe roli i dijetarit në shoqëri? Cili është misioni i njeriut që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.082Z

Një dorëshkrim me vlera i Gjon Shllakut

Jetëshkrimi i përkthyesit të njohur Gjon Shllaku është bërë publik nga mbesa e tij Josefina. Shkruar nga vetë shqipëruesi ajo merr një tjetër vlerë në ditët tona. Shllaku ishte vetëm 22 vjeç, kur regjimi komunist e dënoi me 101 vjet burg, prej të cilave vuajti 11, nëpër burgje e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.629Z

Shllaku dhe Ndreu, dy shqiptaret qe ndihmuan presidentin Shirak

Mbas disa përpjekjeve disavjeçare që bëri vëllai im, Isa Ndreu, me mikun e tij, publicistin e njohur të mërgatës antikomuniste shqiptare, Lec Shllaku, ata arritën që t‘i merrnin mikut të tyre, Zhak Shirak, që asokohe ishte në funksionin e kryetarit të Bashkisë së Parisit, miratimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:40.631Z

Bruno Shllaku: Nuk jam i majtë, por ja pse u anëtarësova në PS

Aktori Bruno shllaku flet për anëtarësimin e tij në PS. Qytetarët shkodranë, por jo vetëm, ju njohin si artist dhe familje artistësh por dhe si aktivist shoqëror që shpesh ka ngritur zërinpër probleme të ndryshme që shqetësojnë shoqërinë shqiptare. Pse vendosët pikërisht tani

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:04.773Z

Paskualina & Bruno Shllaku,rikthim kalorsiak në teatrin shkodran

10/05/2005  Paskualina dhe Bruno Shllaku rikthehen në teatrin e Shkodrës pas 14 vitesh emigrim në Greqi; Çfarë akumuluan nga teatri grek dhe sprova e madhe në Festivalin e Aktrimit “Apolon 2005” në Fier; Rigjallërimi i teatrit; projekti i teatrit të poezisë; thithja e aktorë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.136Z

Bruno Shllaku: Rama si Fan Noli, reformatori më i madh. Është burrë dhe më emocionon

Aktori shkodran, Bruno Shllaku u anëtarësua pak ditë më parë në radhët e Partisë Socialiste. I ftuar në emisionin Debat të gazetarit Roland Qafoku në Channel One, Shllaku flet për Edi Ramën si kryeministër, duke e cilësuar si burrë të madh. Ai thotë se se kreu i qeverisë po bën r

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama