Rezultate te kerkimit per termin: +Gjuhe

Total: 4021
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.793Z

Gjuhe jane edhe fjaloret

Nga Prof. dr. Hajri Shehu Keto dite doli nga shtypi "Fjalor persisht-shqip". Ai eshte i pari fjalor ne historine e leksikografise perse dhe shqipe, a e thene edhe ndryshe, iraniane dhe shqiptare. Fjalori eshte paraqitur para nje auditori te ngritur shkencor ne "Tirana International Hotel". Fjalori

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:43.503Z

gjuhe e vjeter a gjuhe e plakur...

Instituti i Promovimit te Vlerave ne Gjuhen Shqipe drejtuar e themeluar prej shkrimtarit te veriut Primo Shllaku ne mes te dhjetorit pritet te organizoje nje konference shkencore per ceshtjen e gjuhes shqipe me logon e modernitetit te saj ne kete shekull. Konkretisht per dialektin e gegnishtes ne nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.207Z

Urdhri, 3 gjuhe te huaja me detyrim

Moszbatimi ne menyre korrekte e politikave gjuhesore ne shkolla, ka bere qe Ministria e Arsimit te vendose para ca kohesh politika te reja shtrenguese, qe parashikojne me detaje se si duhet te funksionojne gjuhet e huaja ne shkolla. Sipas qarkores se dale disa kohe me pare, gjuhet Anglisht, Frengjis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.566Z

Pirsing ne gjuhe ndan dy dhembet e siperm

Pervec dhembeve edhe zemra mund te kete pasoja fatale per shkak te kesaj mode Mund te jete ne mode por pirsing ne gjuhe nuk eshte aspak i keshillueshem per me teper nuk eshte as i shendetshem. Prej vitesh mjeket vazhdojne te perserisin rreziqet qe sjell kjo tendence reaksione alergjike per shkak te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.448Z

Ndizet debati: Çfarë gjuhe ka folur Jezu Krishti?

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu u përfshi në një debat me Papa Françeskun, se çfarë gjuhe ka folur Jezu Krishti. Netanyahu tha Jezusi ishte këtu, në këtë vend. Ai ka folur hebraisht. Aramisht, ndërhyri Papa. Ai ka folur gjuhën aramike, por dinte hebraisht, u përgjigj Neta

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.249Z

Kryeministri Te vendosur per anglishten si gjuhe e dyte

Tirane 21 tetor NOA - Kryeministri Berisha ishte sot pasdite i pranishem ne celjen e Festes se Edukimit dhe Punesimit e organizuar nga Unioni Anglisht Foles ne bashkepunim me Dhomen Britanike te Tregtise ne kuadrin e Javes Boterore te Anglofonise. Gjate fjales se tij pershendetese ai shprehu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.142Z

Gjuhe-Leximi, sot shpallen rezultatet

Mesditen e sotme Drejtoria Arsimore e Tiranes, pritet qe te publikoje rezultatet e te gjithe nxenesve qe kane kryer klasen e nente dhe qe i jane nenshtruar provimit te lirimit te Gjuhe-Leximit. Drejtoresha Arjana Bekteshi tha se procedurat e vleresimit te nxenesve kane qene goxha te nderlikuara, sep

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama