Rezultate te kerkimit per termin: +Gjuht

Total: 41
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.196Z

Utopia e një gjuhe të përsosur

Utopia e nj gjuhe t prsosur nuk ka qen vetm nj makth i kulturs evropiane. Tema e ngatrrimit t gjuhve dhe prpjekja pr ta ndrequr at prmes gjetjes ose shpikjes s nj gjuhe t prbashkt pr t gjith gjinin njerzore prshkon historin e t gjitha kulturave. Kshtu shkruan Umberto Eco n hyrj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.197Z

Dhurata e Adamit

E ’lloji ishte dhuntia e gjuhve q iu blatua apostujve? Nga leximi i Shn Palit (Korintasit 1,12-13) mund t hamendsohet q bhej fjal pr nj glosolali (pra dhuntia e t shprehurit n nj gjuh ekstatike, q t gjith e kuptonin sikur t ishte gjuha e gjithsecilit). Por tek Veprat e Apos

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.896Z

Shqipja gjynahqare

Fondacioni iranian “Saadi Shirazi” n Tiran dhe revista “Perla”, q botohet prej tij q nga viti 1996, i kan kushtuar vmendje t veant njohjes dhe nxjerrjes n pah t lidhjeve t ndrsjella ndrmjet kulturs e gjuhs iraniane dhe kulturs e gjuhs shqipe. Q n numrin e par t saj “P

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.161Z

Matura, lëndët shoqërore, më të kërkuarat

Edhe kt vit, maturantt kan przgjedhur m s shumti lnd shoqrore pr t dhn n provimet e Maturs Shtetrore, n muajin qershor. Burime nga AVA bjn t ditur se t dhnat e para t grumbulluara tregojn se lndt shoqrore, s bashku me Anglishten, kan zn “pjesn e luanit” n formulart A1, q kan plotsuar n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.314Z

Pyetësori i BE, gati përgjigjet për 7 kapituj

Administrata shtetrore ka gati prgjigjet pr 7 kapituj t pyetsorit q Bashkimi Europian i dorzoi qeveris shqiptare n mesin e dhjetorit t kaluar. Komiteti ndrministror pr integrimin sht mbledhur nn drejtimin e kryeministrit pr t miratuar prgjigjet pr pyetjet e kapitujve t lvizjes s puntorve, prokurimev

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.374Z

Prezantohet topi i Kampionatit botror

Topi zyrtar pr Kampionatin botror t vitit t ardhshm n Afrikn e Jugut do t quhet Jabulani,- shte ditur t premten. Topi sht prezantuar n Cape Town t premten pasdite para shortit t gars q u trhoq m von. Presidenti i Federats Botrore t Futbollit (FIFA), Sepp Blatter, Franz Beckenbauer - i vetmi q ka f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.430Z

Stavri Skendo, dijetari i kufijve ballkanikë

“Stavro Skendi sht i paarritshm n t kuptuarit dhe n t shpjeguarit t kompleksitetit q karakterizon vendet ballkanike... Jan t rrall ata studiues q mund ta thurin nj tematik t till kaq t larmishme n nj ind t vetm”, sht nj ndr fjalt q Cyril E.Black, drejtor i Qendrs s S

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama