Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykatn +Kushtetuese

Total: 105
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:26.107Z

PD sulmoi frontalisht Presidentin për kreun e Gjykatës Kushtetuese

Prplasja N mesin e korrikut, mazhoranca e akuzoi pr shkelje t Kushtetuts Mazhoranca ka nisur n fundin e korrikut nj sulm frontal kundr kreut t shtetit, duke prsritur si shkak shtjen e kreut t Gjykats Kushtetuese. Sekretari i grupit parlamentar demokrat, Eduard Halimi, kame dije se shumica parlament

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.234Z

Kutitë, si vihet në lëvizje Gjykata Kushtetuese

Kushtetuesja shprehet, Venecia vendos për kutitë PS-ja mund t’i drejtohet n do koh Gjykats Kushtetuese pr shtjen e kutive dhe brenda dy muajve nga shqyrtimi i krkess, ky institucion mund t’ia oj pr interpretim Komisionit t Venecias. Kushtetuesja ka t drejt t shprehet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.250Z

Meta: Zgjidhja, në Kushtetuese, opozita ta pranojë

Meta akuza Ramës: Kërkon alibi për zgjedhjet lokale Ilir Meta, ministr i Jashtm dhe zvendsKryeministr, gjykon se meqense trajtimi i fletve t votimit ndan thellsisht mazhorancn dhe opozitn, takimi Patozi-Rui do t jet i suksesshm vetm nse Partia Socialiste vendos q transparenca e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.745Z

Mediu: Rama të dëgjojë KE-në, zgjidhje kushtetuese

Republikant i sugjerojn opozits adresimin n Gjykatn Kushtetuese pr shtjen e kutive t 28 qershorit. Sipas kryetarit t PR-s, Fatmir Mediu, PS-ja duhet t’i drejtohet Gjykats Kushtetuese, si propozoi edhe Asambleja e Kshillit t Evrops. Kryetari i Partis Republikane, Fatmir Medi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.944Z

Kushtetuesja, përplasjet PD-Presidencë

Pas rrzimit t kandidaturs s Vangjel Kosts pr Gjykatn Kushtetuese, institucioni i Presidentit sht treguar m i vmendshm pr propozimet e tjera lidhur me kt gjykat. Dekretet e Presidentit Bamir Topi, jo vetm pr Gjykatn Kushtetuese, por edhe pr Gjykatn e Lart, jan prballur me revoltn kundrshtuese t Parti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.348Z

Gjata: Komisionit të Venecias mund ti drejtohet vetëm Topalli

Ish-kreu i Gjykats Kushtetuese Ish-kryetari i Gjykats Kushtetuese, Rustem Gjata, thot se Kryetarja e Kuvendit ka atributin e vetm pr t dorzuar krkesn pr flett e votimit. Gjata sqaron se mungesa e besimit n Gjykatn Kushtetuese do t habis ekspertt ndrkombtar, duke rrezikuar n kt mnyr marrjen n konsid

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.397Z

Emërimet në gjykata, Topi përcakton kriteret

Presidenti nis konsultimet me juristët për gjyqtarët e rinj Prgjat procesit t przgjedhjes, kandidatt pr antar n Gjykatn e Lart dhe Kushtetuese do t kalojn prmes nj filtri kriteresh q lidhen me etikn, integritetin e lart moral dhe nivelin profesional. Vetm mbi bazn e tyre Presid

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama