Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykata +Kushtetuese

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.612Z

Gjykata Kushtetuese, sa autoritet?

Po flitet gjithnjë e më shumë për Gjykatën Kushtetuese. Nga politika, por dhe nga qytetarët, anipse duhet ta pranojmë se kultura juridike e shoqërisë sonë, me gjithë numrin gjigant të të regjistruarve në fakultetet e Drejtësisë, është ende e ulët. Mes asaj çka flitet, në format

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.921Z

VV: Gjykata Kushtetuese ia huqi

Drejtues të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vendvendosje e kanë kundërshtuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila e ka hedhur poshtë ankesën e këtij grupi rreth shqyrtimit të kushtetutshmërisë së vendimit të Kuvendit të Kosovës rreth marrëveshjeve të arritura me Serbinë.Ata kanë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.272Z

INUK, Gjykata Kushtetuese rrëzon qeverinë

Halimi: Vendimi i drejtë, Rama dhe qeveria nuk mund të dalin mbi ligjin Gjykata Kushtetuese rrëzon vendimin e Këshillit të Ministrave për kompetencat e Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar (INUK). Në vendimin e saj, kjo gjykatë e konsideron si të papajtueshëm me Kushtetutën aktin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.245Z

Gjykata Kushtetuese rrëzon Vetëvendosjen

Gjykata Kushtetuese, si autoriteti përfundimtar për interpretimin e Kushtetutës, ka vendosur njëzëri që ta hedhë poshtë si të papranueshme kërkesën e deputetit Visar Ymeri dhe dymbëdhjetë deputetë të tjerë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, përmes së cilës ata kontestuan k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.045Z

Gjykata Kushtetuese t

Gjykata Kushtetuese ka d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:25.026Z

Patozi: Gjykata Kushtetuese, vendim politik

Kryetari i grupit parlamentar te PD, Astrit Patozi ka kritikuar Gjykaten Kushtetuese per pezullimin e ligjit te dosjeve. Gjate fjales se tij ne Parlament, Patozi ka akuzuar kete institucion dhe opoziten per lidhje me te kaluaren komuniste. “Sot eshte nje dite e trishtuar per shoqeri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:25.046Z

Gjykata Kushtetuese pezullon “dosjet”

Gjykata Kushtetuese pezulloi dje ligjin e lustracionit deri në një vendim tjetër përfundimtar. Gjykata Supreme i është trembur këtij ligji dhe me justifikimin se ai cenon liritë e njeriut, vendosi pezullimin e tij. Anëtarët e gjykatës u mblodhën gjatë paradites së djeshme dhe me një v

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama