Rezultate te kerkimit per termin: +Hajdar +Shtuni

Total: 2
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:25.051Z

Përvjetori Historik, Frymëzim që buron nga krijimtaria popullore

Koncert me rastin e përvjetorit të parë të Pavarësisë së KosovësMe rastin e përvjetorit të parë të shpalljes së pavarësisë së Kosovës sonte në skenën e  Tetarit Kombëtar të Operës dhe Baletit do të organizohet një mbrëmje akademike e titulluar Përvjetori Historik. Kjo mbr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:41.997Z

Altin Koruti:Isha me fat që bërashkollën e baletit në Shqipëri

TIRANE - Ata janë dy balerinë shqiptarë Altin Koruti dhe Danilo Zeka. Me Danilo Zekën dhe sfidat e tij në skenë u njohëm në intervistën  e një jave më parë. Ndërsa Altin Koruti vjen në këtë intervistë për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.524Z

Topi liron nga burgu 114 të dënuar, ulet dënimi për 239 të tjerë, përfiton edhe Alimuça

Fatos MahmutajPresidenti “boshatis” burgjet, lirohen 114 vetë, u fal gjobat e dhëna nga gjykatat 14 të tjerëve, ndërsa ul plot 501 vite burg për 239 të dënuar. Dekreti i kreut të shtetit është firmosur mëngjesin e djeshëm dhe brenda pak minutash ka mbërritur zyrtarisht në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.031Z

Presidenti Topi fal të dënuarit, ja lista e plotë me 367 emrat

Autori i Lajmit: RedaksiaMe një dekret krejtësisht të papritur dhe të pa lajmëruar si asnjëherë tjetër më parë, duke urdhëruar dalje nga qelitë si dhe ulje vitesh dënimi për plot 367 persona, Presidenti i Republikës Bamir Topi ka shpallur dje dekretin e tij të tretë për falje gjat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.522Z

Presidenti Topi dekreton falje dhe uljen e dënimit për 367 të burgosur

Presidenti fal edhe të dënuar nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Në dekretin presidencial bëjnë pjesë dhe krerët e firmave piramidale Me një dekret krejtësisht të papritur Presidenti i Republikës ka urdhëruar dje falje dhe uljen e viteve të dënimit për plot 367 persona. Kjo është fal

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama