Rezultate te kerkimit per termin: +Hajria

Total: 133
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.708Z

Tiu rrojnë Bes Kallakët, se Hajria iku!

Nga Ilir Levonja* Nuk e di pse shqiptarëve u dhimbset kaq shumë ikja e Hajrie Rondos? Kemi kaq kollozër tani, sa, mjafton një Kallak a një Fevzi, a Mamaq, ku di unë tjetër. Ia kemi kaluar edhe Hollivudit. Koha e kinemasë së Hajries ishte një kovaçanë. Shkollë e këmbëzbathurve. E atyre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.716Z

Ishin dikur tutore Hajria e Fidaiu...

Leonard Bakillari TIRANE - Nje cift duhet te qendroje 20 vjet ne qeli, pasi u gjet fajtor nga gjykata per shfrytezimin e disa vajzave si prostituta. Fidai Muhaj dhe Hajrie Cepi me idene e pasurimit te shpejte, kane shfrytezuar ne rrethana te ndryshme te pakten tri vajza, te cilat i rekrutonin dhe i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.439Z

Baleti monumental Halili dhe Hajria ngjitet ne skenen e TKOB pas 10 vitesh

Rivjen në skenë pas një dekade baleti i parë shëiptar “Halili dhe Hajria” nën koreografinë e Arjan Sukniqit . Kjo shfaqje padyshim i dha një dimension të ri disiplinës së baletit. Mjeshtri Albert Janku është i lidhur em

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.722Z

"Halili dhe Hajria", përsëri në TOBpas 2 muajsh

Të tjera rreth shkrimit VIDEO Baleti i parë shqiptarë "Halili dhe Hajria" rivihet përsëri pas dy muajsh në skenën e Teatrit Operas dhe Baletit me dy pjesë dhe 7 tablo në datat 1 dhe 2 shkurt.Në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.651Z

Rikthehet pas 10 vitesh baleti i pare shqiptar Halili dhe Hajria

Rikthehet 10 vite pas ngjitjes së fundit në skenë, duke ardhur me një frymë më të re dhe më entuziaste baleti I pare kombetar shqiptar “Halili dhe Hajria” me koreografi të Arjan Sukniqit. Figura kryesore që tërheq edhe trupen pas vet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama