Rezultate te kerkimit per termin: +Hajries

Total: 15
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.708Z

Tiu rrojnë Bes Kallakët, se Hajria iku!

Nga Ilir Levonja* Nuk e di pse shqiptarëve u dhimbset kaq shumë ikja e Hajrie Rondos? Kemi kaq kollozër tani, sa, mjafton një Kallak a një Fevzi, a Mamaq, ku di unë tjetër. Ia kemi kaluar edhe Hollivudit. Koha e kinemasë së Hajries ishte një kovaçanë. Shkollë e këmbëzbathurve. E atyre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:47.625Z

Nderohet balerina e parë shqiptare

Kërcimtarja veterane, Ganimet Vendresha, nderohet me Çmimin e Karrierës në Festivalin Ndërkombëtar të Dancit që po zhvillohet në qytetin e Durrësit. Në një ceremoni simbolike të zhvilluar mbrëmjen e kaluar në sallën e teatrit "Aleksandër Moisiu" organizatorët e këtij festivali nde

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.255Z

Ndahet nga jeta aktorja e njohur Ferial Alibali

Është ndarë nga jeta aktorja e njohur e teatrit, Ferial Alibali. Ajo ndërroi jetë në moshën 78-vjeçare në Tiranë. Ferial Alibali lindi në Lushnje në vitin 1933. Aktivitetin artistik e filloi në vitin 1952 në teatrin profesionist

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.317Z

Ndahet nga jeta aktorja Ferial Alibali

Znj. Ferial Alibali lindi në qytetin e Lushnjës në vitin 1933. Në moshën 19 vjeçare ajo filloi karrierën e saj artistike në Teatrin Profesionist të Korçës. Ndërsa nga vitit 1953 e deri më 1975 Ferial Alibali aktroi në Teatrin Kombëtar të Tiranës, ku interpretoi mbi 50 role të ndrys

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.439Z

Baleti monumental Halili dhe Hajria ngjitet ne skenen e TKOB pas 10 vitesh

Rivjen në skenë pas një dekade baleti i parë shëiptar “Halili dhe Hajria” nën koreografinë e Arjan Sukniqit . Kjo shfaqje padyshim i dha një dimension të ri disiplinës së baletit. Mjeshtri Albert Janku është i lidhur em

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.651Z

Rikthehet pas 10 vitesh baleti i pare shqiptar Halili dhe Hajria

Rikthehet 10 vite pas ngjitjes së fundit në skenë, duke ardhur me një frymë më të re dhe më entuziaste baleti I pare kombetar shqiptar “Halili dhe Hajria” me koreografi të Arjan Sukniqit. Figura kryesore që tërheq edhe trupen pas vet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama