Rezultate te kerkimit per termin: +Ibrahim +Kodra

Total: 420
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.620Z

In memoriam - Ibrahim Kodra

Peizazhi i modernitetit shqiptar do të ishte i paplotë n.q.s. nuk do të flasim për piktorin Ibrahim Kodra, piktorin shqiptar që pikturoi e jetoi në Itali dhe Europë. Ai përbën një personalitet kulmor europian, gjë e konfirmuar nga personalitetet më të mëdha të shekullit XX. I klasifik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:18.461Z

Ibrahim Kodra kthehet në atdhe

Ibrahim Kodra është ndër piktorët, i cili përmes punimeve të tij do të kthehet në atdhe në këtë 100-vjetor të Pavarësisë. Krijimet e tij artistike do të prezantohen për publikun shqiptar në ekspozitën e radhës në Galerinë Kombëtare të Arteve, prej 13 prillit deri në 20 maj. E

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.794Z

Përurohet muzeu “Ibrahim Kodra”

TIRANE-Cilido artdashës, shqiptar apo italian, i cili ka shfletuar faqet e gazetës "Corriere della Sera" të datës 7 shkurt 2010, padyshim ka mundur të lexojë në brendësi të saj njoftimin e shkurtër mbi artin e Kodrës: "In memoria di Ibrahim Kodra. Inaugura, alle 17.30, la m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.308Z

Ibrahim Kodra udhëton në Shkup

Në 100-vjetorin e lindjes së Ibrahim Kodrës, një prej piktorëve e njohur shqiptar ,Galeria kombëtare e Maqedonisë do të hapë një ekspozitë kushtuar figurës së tij në bashkëpunim me Galerinë kombëtare të Kosovës. Ibrahim Kodra (22.04.1918, Ishëm, Shqipëri 07.02.2006, Milano, Ita

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:25.940Z

95-vjetori i maestros Ibrahim Kodra

95-vjetori i maestros Ibrahim Kodra E hene 22 Prill 2013 1224 95-vjetori i maestros Ibrahim KodraMund te konsiderohet si babai i piktures moderne shqiptare por Ibrahim Kodra nuk njihet sa duhet per te gjithe ata qe zgjedhin ta studiojne Kjo eshte arsyeja pse ne 95-vjetorin e lindjes se piktorit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:22.847Z

Ibrahim Kodra, simbol i qytetit të Durrësit

Një vit më parë kryetari i bashkisë së Durrësit dhe Shoqata Durrësi shpallën piktorin e njohur Ibrahim Kodra \"Simboli i qytetit të Durrësit\". Dhënia e titullit ka përkuar me dy vjetorin e vdekjes se tij. Titulli \"simboli i qytetit të Durrësit\", për Ibrahim Kodrën,  ka qenë prop

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.752Z

Çmimi "Ibrahim Kodra" për Ana Mattamira

Nga Express më 26 maj 2011 në ora 09:12 Në vendin ku ai jetoi, për herë të parë ndahet një çmim me emrin e tij. I dedikohet të rinjve, artistëve të ardhshëm, që sapo kanë hedhur hapat e parë në rrugën e artit. Për ta emri i Ibrahim Kodrës do të thotë shumë. Aq më tepër

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama