Rezultate te kerkimit per termin: +Institutit +Kombtar

Total: 36
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.842Z

Burri i gruas sime n Teatrin Kombtar

Burri i gruas sime, nj komedi nga Miro Gavran, realizuar n sken nga Kastriot ipi , do t shfaqet n skenn e vogl n Teatrin Kombtar, kt fundjav, si nj bashkpunim i Institutit Shqiptaro- Europian dhe Teatrit Kombtar. Interpretojn n kt komedi Vangjel Toe, Mehdi Malkaj, Rajmonda Bulku, me skenog

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.845Z

Arsimi kombtar dhe vendi i shkollave private

Arsimi kombtar dhe vendi i shkollave private Elementi m i rndsishm pr tupjes prbrse e standarteve arsimore me vndet e Bashkimit Europian sht gjuha e huaj dhe shkencat kompjuterike. Pr kt domosdoshmri tani jan ndrgjegjsuar t gjith: Qeveria,Ministria e Arsimit,prindrit dhe vet nxnsit e student

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.383Z

Sheshi, Instituti i Monumenteve 3 arsye kundër Bashkisë

Faksimile e dokumentit Sheshi Skënderbej është monument kulture, Bashkisë së Tiranës i duhet leje nga IMK-ja për të ndërtuar Pr sheshin “Sknderbej” nuk kishte marr leje nga Instituti i Monumenteve t Kulturs, si pretendoi p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.369Z

Ministria e Kulturës: Bashkia nuk ka leje për punimet në shesh

Ministria e Kulturs ka denoncuar nisjen e punimeve n sheshin "Sknderbej" me pretendimin se po shkelet haptas ligji. N nj dalje t posame, Drejtori i Trashgimis Kulturore, tha se nisja e punimeve nuk shtkonform vendimeve t Kshillit Kombtar t Restaurimeve. Kt fakt e pohoi dhe kreu i Institut

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.878Z

Pse do të bllokojmë punimet

E shoh t arsyeshme t shpjegoj pr qytetart e Tirans dhe t gjith vendit se ndrhyrja n sheshin “Sknderbej” nga Edi Rama dhe Bashkia e Tirans vjen n kundrshtim me ligjin. Kur Edi Rama ka qen ministr i Kulturs ka propozuar dhe miratuar nj VKM me nr. 180 dt. 13.4.2000 &ldq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.877Z

Xhaferaj lajmëron bllokimin e punimeve të bashkisë në shesh

Zona është shpallur monument kulture me kërkesë të Ramës kur ishte ministër Ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferaj, paralajmron bllokimin e punimeve n sheshin “Sknderbej” n kryeqytet. Qndrimi i tij u b i ditur gjat fjals s tij n seancn e djeshme plenare ku shpj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.615Z

Nis restaurimi i Qilimit të Apolonisë

Restauratort e Institutit t Monumenteve kan nisur procesin e ndrhyrjeve t mirmbajtjes s Mozaikut q ndodhet n oborrin e brendshm t Muzeut Historik Kombtar. Mozaiku i shekullit t tret i quajtur si “Qilimi i Apollonis” ka qndruar pr m shum se dy vite i mbyllur dhe si pasoj shkalla e dmtimev

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama