Rezultate te kerkimit per termin: +Ismail +Qemali

Total: 2886
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.240Z

Çështja Ismail Qemali

Formula që hodhi rektori i Universitetit të Vlorës do të hidhte në erë emrat e shumë institucioneve publike në vend, që nga aeroporti Nënë Tereza, stadiumi Qemal Stafa, akademia e sporteve Vojo Kushi etj. Lexoni më poshtë listën TIRANË - Që emri i një figu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.434Z

Vlore, perkujtohet Ismail Qemali

Eshte perkujtuar 165 vjetori i lindjes dhe njekohesisht 90 vjetori i vdekjes se patriotit te shquar, plakut te urte Ismail Qemali. Ceremonite kane nisur nga bashkia e Vlores, ku jane vendosur kurora me lule dhe me pas eshte mbajtur nje minute heshtje. Ne nderim te kesaj figure histori

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:00.211Z

A ishte mason Ismail Qemali?

Një prej kumtesave të mbajtura në Seminarin Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare ka qenë ajo e studiueses hungareze Zsófia Turóczy, e cila është marrë me teorinë që Ismail Qemali ka qenë mason. Në prezantimin tim dua të merrem me shqiptarët, të cilët jan

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.201Z

Vlorë, Universitetit i hiqet emri “Ismail Qemali”

Autori i Lajmit: red.Një vendim i padëgjuar ka shokuar qytetarët e Vlorës. Senati i universitetit të këtij qyteti ka votuar pro heqjes së emrit “Ismail Qemali” që mban ky institucion i arsimit të lartë. Sipas burimeve në Vlorë, ka qenë rektori i universitetit, Tanush Haska ai që ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:46.700Z

Ismail Qemali i Paskalit të riprodhohet

Oliverta LilaArtisti Leonardo Voci kundërshton në mënyrë kategorike nxjerrjen e veprës së Paskalit nga Muzeu Historik Kombëtar, për ta vendosur në lulishten pranë Kuvendit. Sipas tij, zgjidhja do të ishte riprodhimi, ndërkohë që Floriana Paskali, trashëgimtarja e skulptorit, kërkon q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.208Z

"Ismail Qemali", rrugë me telekomandë

Kanë përfunduar dje punimet për rikonstruksionin e rrugës "Ismail Qemali", në qendër të kryeqytetit, që do të jetë vetëm për këmbësorët. Ajo i kushtoi Bashkisë së Tiranës 70 milionë lekë. Kryebashkiaku Edi Rama, në përurimin e saj u shpreh se "është mbyllur me sukses një pro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.197Z

Vlore, universitetit i hiqet emri Ismail Qemali

Vlorë- Senati ka vendosur heqjen e emrit të Ismail Qemalit nga Universiteti i Vlorës. Vendim që pritet të shkojë për miratin në qeveri, por që paraprakisht ka hasur në kundërshtime dhe debate të shumta. Një mbledhje senati e zhvilluar për ndryshimin e lokacioneve të buxheteve në un

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama