Rezultate te kerkimit per termin: +Jack +Kerouac

Total: 12
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:49.062Z

Radcliffe distancohet nga Harry Potter

Aktori anglez Daniel Radcliffe ka bërë një hap, duke kaluar nga Harry Potter tek Allen Ginsberg.Magjistari i sagës së krijuar nga J.K. Rowling do të interpretojë poetin Beat, autor i “The Howl”, në filmin “Kill Your Darlings”, një dramë mbi poezinë, homoseksualët dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:50.920Z

Ne udhe bibla letrare e shkruar nga Xhek Keruak

Me Jack Kerouac zë fill zbulimi i një Amerike tjetër pas Luftës së Dytë Botërore. Me fytyrat e përshkruara “Në udhë”, romani që botohet për herë të parë në shqip. Jeta në rrugë me intensitetin e ng

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.650Z

Cilat libra vidhen më shumë?

Nga Express më 19 korrik 2011 në ora 18:05 Sipas revistës amerikane ‘Publishers Weekly’ listës së shkrimtarëve librat e të cilëve vidhen më së shumti i prinë Charles Bukowski, veprat e të cilit në librarinë e njohur të New Yorkut, Barnes & Noble, mbahen në raft të veça

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:56.749Z

Radcliffe si Gingsberg

Aktori Daniel Radcliffe do të luaj rolin e poetit të njohur Allen Ginsberg, në filmin "Kill Your Darlings".Allen Ginsberg, si pjesëtar ky i Beat Generation, së bashku me miqtë e tij Jack Kerouac, Lucien Carr and William Burrough, njihej si kundërshtar i madh i represionit në shoqëri, por ed

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:49.846Z

“Atlasi i Turbullt” në Toronto

Toronto International Film Festival është njëri ndër festivalet më të rëndësishme filmike në botë, ngase për çdo vit shikuesve iu ofron shumë premiera atraktive. Festivali fillon të enjten (sot). Në mesin e filmave të shumtë, sigurisht që më i rëndësishmi është filmi “Clo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:58.343Z

Jeta e Re bën bujë në El Salvador

Për disa ditë numri i ri i revistës Jeta e Re, që shpërndahet ne formë të printuar dhe elektronike, ka qenë ndër ngjarjet më të përfolura në El Salvador, pasi në këtë numër është botuar edhe poeti salvadorian Carlos Ernesto Garcia. Revista letrare "Jeta e Re", në numrin 2, të fu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:51.171Z

Stenda e librit, “Në udhë”i Jack Kerouac

Në mars 1950 Xhek Kerouaku arriti të botonte librin e tij të parë të titulluar: “Qyteza dhe Qyteti”, i cili, megjithëse i siguroi njohje në rrethet letrare, kaloi pa ndonjë bujë tek lexuesit dhe është shkruar me një stil konvenc

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama