Rezultate te kerkimit per termin: +Jakova

Total: 630
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.408Z

Efekti kurues Jakova!

Umberto Eco mendon se muzika shprehet në formë sintaksore. Megjithatë është Tarasti, i cili është një prej semiotikëve më të mëdhenj të muzikës, duke e kthyer në shkencë. Në këtë kontekst, studimi i këngës pop-qytetare shkodrane dhe efektit Jakova, gjuhësisht dhe psikologjikish

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:06.250Z

"Prenkë Jakova", Krishtlindje me tinguj shqiptar

Muzikë shqiptare për festën e Krishtlindjeve. Shoqata kulturore italo-shqiptare "Vatra" organizon në Torino një koncert me rastin e festave. I ftuar i mbrëmjes do të jetë kori polifonik "Prenkë Jakova" i Shkodrës, i cili do të interpretojnë më datën 16 dhjetor në Torino. Me sa duket,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.606Z

Prenk Jakova, kur e burgosën se vuri në skenë Fishtën

TIRANE-Prenk Jakova, i lindur në Shkodër në vitin 1917, arsimin profesional fillestar e kreu në kolegjin françeskan "Ylliricum", drejtor i së cilës në atë kohë ishte At Gjergj Fishta. Mësuesi që i dha edukatën e parë artistike, mësimet fillestare të muzikës së bashku dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.253Z

Kur Dedë Jakova dhe Gegë Marubi zbaviteshin me borën

Ishte një ditë e ftohtë, si kjo e sotmja, kur fotografët Deda Jakova (i katërti nga e majta) e Gegë Marubi (djathtas me aparat fotografik) me miqtë e tyre, zbaviteshin me borën e rënë në Kalanë e Shkodrës. Kështu shkruhet në foton ku një grup djelmoshash të rinj nga Shkodra nën sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:02.860Z

Kolë Jakova, ai që thuri Marsejezën e luftës sonë për liri

Nga Riza Lahi Francezët e kanë himn kombëtar Marsejezën; të rrënqethen mishtë nga disa incizimet e saja në Youtube. Provojeni! Ajo, Internacionalja, Varshavianka janë këngë që kanë rrëmbyer mendjet dhe zemrat e miliona e miliona njerëzve dhe njerëzimi I ka nderuar duke i mbuluar me l

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:05.821Z

Pesë dekada nga opera e parë shqiptare, me muzikë të kompozitorit Prenkë Jakova dhe libret të Llazar Siliqit

Opera e parë shqiptare ‘Mrika’ ishte planifikuar të vihej në skenë për herë të parë në datën 29 nëntor të vitit 1958, por ndarja nga jeta e aktorit dhe regjisorit të madh shkodran Zef Jubani atë ditë, detyroi organizatorët dhe kryesisht Prenkë Jakovën, që ishte dhe një mik i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.141Z

Shkolla e muzikës Prenk Jakova në pritje të objektit të ri

E vetmja shkollë profesionale e artit në kryeqytet, ajo e muzikës, "Prenk Jakova", vitin e ri shkollor e pati nisur me grevë. Kërkesa e drejtuesve, mësimdhënësve dhe nxënësve të kësaj shkolle tash e sa vite vazhdon të mbetet e njëjtë, ndërtimi i një objekti me infrastrukturë të p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama