Rezultate te kerkimit per termin: +Jorgo +Bulo

Total: 187
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.319Z

Ndërron jetë akademiku 76-vjeçar Jorgo Bulo

Sot është ndarë nga jeta akademiku Jorgo Bulo.  Historiani i letërsisë, kritiku letrar dhe profesori Jorgo Bulo u nda nga jeta papritur në moshën 76-vjeçare gjatë një aktiviteti në Përmet. Në nder të tij edhe Kuvendi i Shqipërisë mbajti një minutë heshtje. Bulo mban titullin Profe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.322Z

Ndahet nga jeta akademiku Jorgo Bulo

Ndahet nga jeta akademiku Jorgo Bulo. Historiani i letërsisë, kritiku letrar dhe profesori Jorgo Bulo është ndarë nga jeta sot në moshën 76-vjeçare. Bulo mban titullin Profesor Doktor dhe është autor i një sërë studimesh në fushën e letërsisë. Ai është një ndër gjuhëtarët që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.482Z

Biblioteka Kombëtare, homazh për akademikun Jorgo Bulo

Biblioteka Kombëtare ka nderuar sot akademikun Jorgo Bulo, si një homazh kushtuar akademikut, filologut, historianit të letërsisë, kritikut letrar, me një kontribut të jashtëzakonshëm, i cili u nda nga jeta një ditë më parë. Fusha kryesore e kërkimeve të tij ishte letërsia e Ril

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.318Z

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare akademiku Jorgo Bulo

Sot është ndarë nga jeta akademiku Jorgo Bulo.  Historiani i letërsisë, kritiku letrar dhe profesori Jorgo Bulo u nda nga jeta papritur në moshën 76-vjeçare gjatë një aktiviteti në Përmet. Në nder të tij edhe Kuvendi i Shqipërisë mbajti një minutë heshtje. Bulo mban titullin Profe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.482Z

Jorgo Bulo, ikja e një intelektuali të madh

Më datë 26 nëntor 2015, në orën 6.45 u nda nga jeta në qytetin e Përmetit, akademik, profesor Jorgo Bulo (1939-2015) historian i letërsisë, studiues i mirënjohur i letërsisë dhe i kulturës shqiptare, kritik letrar, ku kishte shkuar për të marrë pjesë nënjë aktivitet kushtuar a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.369Z

Në Përmet, çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo

 Akademiku Jorgo Bulo u nda dje nga jeta në mënyrë të papritur në qytetin e Përmetit ku ishte i ftuar në një aktivitet. Zylyftar Hoxha, i pranishëm në këtë aktivitet tregon momentet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo. Për ndarjen nga jeta të akademikut Jorgo Bulo, lajmi u b

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:59.612Z

JETË ME ÇAJUPIN (Homazh për Akademik JORGO BULO)

Nga Kliton Nesturi Pesë vjet më parë, në vitin 2011, teksa po përgatisnim dokumentarin “Dritëhijet e Çajupit, pata fatin që të realizoja një intervistë me akademik Jorgo Bulo. Si rrallë kush, profesori i nderuar, pothuajse të gjithë aktivitetin e tij ia kushtuar studimit të v

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama