Rezultate te kerkimit per termin: +Kadares

Total: 420
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.487Z

Zhgënjimi i Kadares

Gjasat se ekziston nj munges kolektive e dshirs pr t vlersuar sa duhet shkrimtarin e madh, jan jo pr tu shprfillur. I mirvlersuar gjithandej npr bot, duket se shkrimtari i trhequr n madhshtin e vet, ndrsa shklqen n Perndim, sht gjithashtu i msuar me shprfilljen e vendit t tij, prderisa hesht. E

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.341Z

Viti Orvellian i Ismail Kadares

Viti 1985 ka qen nj nga vitet m t zymt pr komunistt shqiptar. N kt vit kur Shqipria humbi Vllain e Madh, ministri i vetshpallur i Ministris s t Vrtets pran Republiks Popullore Socialiste t Shqipris, Ismail Kadareja, shkroi romanin Viti i mbrapsht. Kush e ka lexuar romanin 1984 t George Orvellit e ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:56.141Z

"Darka e Gabuar" e Kadaresëtani dhe në rumanisht

TIRANE - Pas “Gjeneralit të ushtrisë së vdekur” të Kadaresë një tjetër roman i tij botohet në rumanisht. Bëhet fjalë për romanin "Darka e gabuar" përkthyer nga Marius Dobresku dhe botuar nga Shtëpia Botuese &

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:51.402Z

Bardhyl Londo: Irritimi i Kadaresë, jo me Nasho Jorgaqin, por me librin

TIRANE - Për mua nuk është e rëndë sishme se kur është shkru ar libri, pasi për mua e rëndësishme është se si është shkruar ai. Megjithatë, jam i prirur të besoj dhe madje jam i bindur, që libri "Mjegullat e Tiran&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:25.951Z

"Brilantet" e Kadaresë

Në një kohë kur emri i tij është më i lakuar se kurrë, teksa është kandidat për çmimin letrar të radhës (“The indipendent”), Ismail Kadare u kthehet “brilanteve” të fshehura në gati 60 vjet krijimt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:24.477Z

Filmi bazuar në veprën e Kadares shfaqet në Akademinë Marubi

Në 105 minuta regjisori francez, Fanny Ardant, ka rrëfyer historinë e veprës "Eskili ky humbës i madh" të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, dhe e ka titulluar ""Hi dhe gjak". Ky film do të ekranizohet edhe në Tiranë, në Akademinë e filmit dhe multimedias "Marubi", më 13 janar. Me role

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:28.151Z

Presidenti i Izraelit: Kur lexoj librat e Kadaresë, lexoj për realitetin tim (FOTO)

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, të dielën, në një ceremoni në Jerusalem ka marrë çmimin e “Jerusalem Prize 2015”, në ditën e parë të Panairit të Librit të hapur në kryeqytetin e Izraelit. Çmimin Kadares&e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama