Rezultate te kerkimit per termin: +Kaligula

Total: 46
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:58.287Z

Kaligula e Kamysë, në Teatrin Kombëtar

Versioni ekzistencial i historisë së perandorit romak Kaligula, vjen në skenën e Teatrit Kombëtar. Si pjesë e Festivalit Teatror të të Rinjve, vjen në skenë drama “Kaligula” e autorit Albert Kamy (Albert Camus) me regji të Esmeralda Stafës. Kjo vepër, e shkruar nga Kamy kur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:57.695Z

“Kaligula” në skenën e madhe të Teatrit Kombëtar 

TIRANË- Drama historike “Kaligula”, pas premierës në Festivalin Teatror të të Rinjve, do të rikthehet mbrëmjen e nesërme në skenën e madhe të Teatrit Kombëtar. Shfaqja e regjisores Esmeralda Stafa është pjesë e re

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.285Z

Zbulohet thesari statuja e perandorit Kaligula

Policia italiane zbulon një thesar të çmuar ndërsa ishte vënë në ndjekje të hajdutëve ordinerë. Thesari që daton  që në shekullin e parë të erës sonë në kohën e perandorit famëkeq Kaligula 

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:27.805Z

Çfarë ka ndodhur më 28 mars?

37 – Senati romak emëron Kaligulën Perandor. Emri i tij i vërtetë ishte Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, por kur ishte fëmijë, dy ose tre vjeç, Gaius, ndërsa shoqëronte atin e tij, Germanicus, në fushata, vishej me uniformë, përfshi këpucë ushtarake, prej këtyre iu dha e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:57.160Z
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:44.018Z

Socialistë, nuk mjafton humori për të ndryshuar Kushtetutën- Mustafa Nano: Pas heqjes së kompetencave të Presidentit, Rama të bëjë si Kaligula që bëri kalin senator

Për gazetarin Mustafa Nano, kryeministri Edi Rama e ka bezdi Kushtetutën dhe atë e sheh si një opsion, problem ose zgjidhje që mund ta ndryshojë sa herë ti jepet në kokë. Duke komentuar debatet e fundit politike, Nano thotë se Rama tentoi ta heqë Presidentin Meta por nuk mundi, ndërsa t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:01.416Z

Çfarë ka ndodhur më 31 gusht?

12 Lind Kaligula, perandor romak. Kaligula sundoi në vitet 37-41. Ai është i njohur për një sërë veprimesh të çuditshme, si shpallja e luftës në det dhe shpallja e vetes Zot. Mbretërimi i tij ishte premtues në fillimet e veta, por pas një periudhe të vështirë që kaloi për shkak

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama