Rezultate te kerkimit per termin: +Konventn

Total: 14
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.742Z

OKB: Tortura vazhdon të jetë në nivele shqetësuese

Organizata e Kombeve t Bashkuara u kathirrje vendeve si Irani, Birmania dhe Vietnami q t’i japin fund torturs npr burgje. Sekretari i Prgjithshm Ban Ki Mun tha se 50 shtete ende nuk kan nnshkruar konventn ndrkombtare kundr torturs t vitit 1987. Ai u bri thirrje shteteve t hapin burgjet pr kont

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.250Z

Topi firmos Përgjegjësinë civile dhe Armët e zjarrit

Presidenti Bamir Topi dekretoi dje shpalljen e ligjit nr. 10 290, dat 24.6.2010 “Pr aderimin e Republiks s Shqipris n konventn ndrkombtare “Pr prgjegjsin civile dhe dmshprblimin pr dmet, n lidhje me transportin e lndve t rrezikshme dhe helmuese prmes detit, 1996&rdquo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.619Z

Pakti per kufirin, Gj.K: Papajtueshmeri me Kushtetuten 

Gjykata Kushtetuese e konsideron te papajtueshme me Kushtetuten projektmarreveshjen e nenshkruar per percaktimin e kufirit mes Shqiperise dhe Greqise. Ne konfirmimin zyrtar te vendimit te nje dite me pare, Gjykata e konsideron pr/marreveshjen si shkelje procedurale dhe substanciale q bie

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.789Z

Çështja çame, Idrizi, thirrje Muhedinit: Bashkohu me ne

Kryetari i Partis pr Drejtsi e Unitet, Shptim Idrizi, i bn thirrje kreut t Partis pr Drejtsi dhe Integrim t bashkohet me ta n emr t shtjes ame. “Un nga kjo tribun e t gjith shqiptarve, i bj nj thirrje publike edhe Tahir Muhedinit, n emr t gjakut e amanetit t t parve, t vij

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.652Z

Një transeksuale në administratën e Obamas

Barak Obama ka emruar nj transeksuale n administratn e tij. Bhet fjal pr Amanda Simpson, kshilltare teknike pran ministris s tregtis. Lajmi shti ditur nga faqja e internetit EJBISI q ka cituar vet Simpson: “Si transeksualja e par e emruar nga presidenti n administratn amerikane shpresoj q t je

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.633Z

Mjedisi, mungoi transparenca

Vitet e fundit Shqipria e ka shkelur disa her konventn e Arhusit, prmes s cils garantohet informimi i hapur i publikut pr zbatimin e cdo projekti. Prfaqsuesit e shoqrise civile kan krkuar transparenc dhe informim t publikut mbi efektet mjedisore dhe shndetsore q mund t sjellin ngritj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:18.934Z

Ligji antimafia, Kushtetuesja shqyrton sot kërkesën e KSHH-së

Gjykata Kushtetuese do t shqyrtoj sot krkesn e Komitetit Shqiptar t Helsinkit pr shfuqizimin si i papajtueshm me Kushtetutn e Republiks s Shqipris dhe Konventn Evropiane t t Drejtave t Njeriut i ligjit nr. 10192, dat 03.12.2009 "Pr parandalimin dhe goditjen e krimit t organizuar

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama