Rezultate te kerkimit per termin: +Kristaq +Rada

Total: 23
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:15.273Z

Tryezë shkencore për Jeronim de Radën

Dega e Letërsisë në Institutin Albanologjik nesër do të mbajë tryzën shkencore për poetin arbëresh Jeronim de Rada. "Jeronim de Rada në 200- vjetorin e lindjes", është tryeza shkencore në të cilën dp të paraqiten me punimet e tyre: Rexhep Qosja: "Jeronim de Rada-dikur dhe sot", Sadr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.987Z

Agim Rada, babai i veprave më të njohura shqiptare

Rastësitë ndodhin rrallë, por kur ndodhin, janë gjithmonë të çuditshme. Kështu mund të quhet rastësia për shtatoren “Kleriku i Prangosur”, realizuar nga Agim Rada. Boceti i  kësaj vepre kishte rreth një vit në d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:30.024Z

Ju sjell rebelin Petro Marko

12/03/2009  Te Petro Marko ka parë gjithnjë një pjesë të vetes. Ndaj edhe mendon se e meriton të bëjë skulpturën e shkrimtarit të njohur, ashtu si dhe Marko e meriton të hidhet në bronz nga ai, Agim Rada. I përzgjedhur zyrtarisht për realizimin e bustit të Markos, e ka mendu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.469Z

Nesër 7 Marsi, festa e 31 mijë mësuesve, të arsimit parauniversitar

TIRANE- Rreth 31 mijë mësues të arsimit parauniversitar festojnë nesër 7 marsin, që përkon me 124 vjetorin e çeljes së shkollës së parë shqipe në Korçë. Përvjetori i Mësonjtores së Parë shqipe simbolizon rilindjen e madhe te shqiptarëve, luftën e tyre për identitet kombëta

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:53.332Z

Agim Rada, skulpturë në bronzpër vuajtjet e klerikëve në diktaturë

TIRANE- Artisti kritikon veprën e 100-vjetorit “si banjë publike” dhe skulpturën e Institutit të të Përndjekurve “si kukurec” Si një antikonformist, në diktaturë nuk do kishte mundur të mbijetonte. Ai do të kish

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:44.382Z

Teuta fiton 2-1 me Burrelin, mbijeton në Superligë

Teuta ia doli pas 120 minutave të mbijetojë në Kategorinë Superiore, pasi mposhti 2-1 në "play-out" Burrelin e Kategorisë së Parë në takimin e zhvilluar në "Qemal Stafa", me një penallti të realizuar nga Bledar Hodo në minutën e 114-të, kur dy ekipet e mbyllën me nga 10 lojtarë.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama