Rezultate te kerkimit per termin: +Kristi +Dushmani

Total: 3
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:12.329Z

Koreografi Angjelin Preljocaj bën Dasmë në Tiranë

"Gjithmonë dasmat më janë dukur si tragjedi të çuditshme. Ndoshta, nisur nga tradita ballkanase apo thjesht prej fantazisë së gjallë të një fëmije, instinktivisht e kam ditur që kishte një mister që shoqëronte figurën e nuses, e cila asnjëherë nuk shfaqej gjatë festimeve të dasm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:44.310Z

Koreolabos, laboratori i koreografëve të rinj

Koreolabos është projekti i cili ka si synim afrimin e koreografëve të rinj dhe nxitjen e punës së tyre krijuese. Si rrjedhojë kjo është hera e tretë që TKOB hap dyert për ta, për të sjellë krijimet e tyre në skenën e madhe. Këtë herë janë katër krijime të reja koreografike t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:19.413Z

Koreografi hungarez: Carmina Burana, gjithçka për dashurinë

Në fund, ajo çka mbetet është vetëm dashuria. Dashuria për partnerin/en, për tjetrin, për natyrën, për punën, për muzikën... Koreografi Youri Vamos Është kjo dashuri e madhe që bën bashkë rreth 100 artistë të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, në spektaklin "Carmina

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.630Z

Carmina Burana mbledh 200 njerëz mbi skenën e TKOB

Një vepër madhështore dhe një produksion po aq madhështor. Himni i dashurisë, i konceptuar si gjuhë e trupit nga koreografi hungarez Youri Vamos, do të ngjisë mbi skenë 200 njerëz Në luftën e vazhdueshme mes burrit e gruas, në rendje të përjetimeve erotike - mes dhunës dhe gënjesh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:19.413Z

Carmina Burana, balerinët kanë filluar të djersijnë në skenë

O fat!/ Ti ndryshon si hëna/ Herë zmadhohesh e herë mpakesh... "O fortuna!". Me këtë thirrje për dashuri e fat nis "Carmina Burana", në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Dhe dashuri e fat kjo shfaqje pati me shumicë. Gjatë katër netëve (me shpresën që të jetë pjesë e përhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.330Z

Dasma e Angjelin Preljocaj sukses absolut në TKOB

Tiranë, 9 Nëntor/ATSH-Megi Zonja/.- Baleti "Dasma", vënë në skenë nga Angjelin Preljocaj, interpretuar gati 20 vjet më parë, në vitin 1994 ne Teatrin Kombetar te Operas dhe Baletit, ka rezultuar një sukses absolut në Teatrin e Operas dhe Baletit për gjatë tre neteve të shfaqjes se tij

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:50.128Z

Koreografi izraelit, një shfaqje për pushtetin dhe lirinë

Një vepër mbi pushtetin dhe mbijetesën, mbi lirinë dhe kompromisin. Cilësuar nga kritika si një "koreografi fantastike, me elementë teatralë surprizues dhe me humor... tërheqëse dhe e mbushur me hijeshi emocionale", baleti "Monger" nga koreografi i njohur izraelito-amerikan Barak Marsha

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama