Rezultate te kerkimit per termin: +Kthimi

Total: 8631
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:50.488Z

Kthimi është i imi

Prezantimi i filmit të shkurtër ‘Kthimi’ si film i producentit Blerim Gjoci mund të rrezikojë kualifikimin e filmit për Oscar 2013. Ky film është kualifikuar për të konkurruar për Oscar për filmin më të mirë të shkurtër, por problemet që po e përcjellin kohëve të fundit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:08.140Z

Kthimi i sukseseve

Pas një kohe të gjatë, filmi kosovar ka filluar të arrijë suksese nëpër festivalet ndërkombëtare. Shembull i suksesit është filmi ‘Kthimi’, i cili ka grumbulluar numër rekord të çmimeve. Dy çmimet që së fundmi i ka marrë ky film janë ato për dy aktorët e filmit, Lulzim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:15.594Z

Ambicja e Postës Shqiptare: Kthimi në bankë

Posta Shqiptare po kërkon tu ngjajë simotrave të saj në vendet e zhvilluara. Drejtori i këtij institucioni Majlind Lazimi i ftuar në TemA TV thotë se kthimi i postave edhe në banka do të ishte një mundësi shumë e mirë për qytetarët. Por Lazimi e quan këtë një sfidë për realizi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:51.777Z

Kthimi i peshkatarëve

Pas dy librave me poezi dhe një me publicistikë, shkrimtari Bislim Ahmetaj paraqitet para lexuesit me përmbledhjen me tregime “Kthimi i peshkatarëve”. Në tregimet e këtij libri kemi të bëjmë me një rrëfim ku aktivizohen elementë të shumtë si prishja e linearitetit, dialogu natyral

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.821Z

Kthimi i Salihamixhiqit

Për ata më të vjetrit, vitet e 60-ta në Kosovë konsiderohen të tmerrshme. Shqiptarët e Kosovës dhe në përgjithësi në Jugosllavinë e atëhershme paraqiteshin si armik që flet gjuhë tjetër; popullatë që edhe një herë tentoi t¹i mbijetojë vitet e gjenocidit, vazhdimin e politikav

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.603Z

‘Kthimi’ në Sarajevë

Filmi “Kthimi”, i regjisores kosovare Blerta Zeqiri, është ftuar për pjesëmarrje në edicioni e sivjetmë të ‘Sarajevo Film Festival’, i cili konsiderohet ndër festivalet më të fuqishme rajonale të filmit. Filmi i shkurtër “Kthimi” ishte fitues i edicionit të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.214Z

‘Kthimi’ në Sundance

Në këtë edicion të Sundance Film Festival do të shfaqet edhe një film i shkurtër kosovar. Filmi “Kthimi”, me regji të Blerta Zeqirit dhe skenar të Shefqet Gjocajt. Sipas kumtesës përfundimtare të Sundance Institute, i cili bëri përzgjedhjen e programit të Sundance Film Festi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama