Rezultate te kerkimit per termin: +Kulturs

Total: 476
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.467Z

Monumentet e kulturs n Berat

Kryebashkiaku i Beratit ka kërkuar më shumë investime dhe vëmendje për monumentet e kulturës në këtë qytet të cilat janë të shumta. Ai ngre shqetesimin se ka mjaft dëmtime dhe shumë objekte janë lënë pas dore.“Strukturat e specializuara nuk kanë kapacitetet e nevoj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.346Z

Aktivitete për Ditën Ndërkombëtare të Komuniutetit Rom

Eksponate t llojeve t ndryshm dhe objekte artizanati t prodhuara nga komuniteti rom u ekspozuan n mjediset e Ministris s Turizmit dhe Kulturs n nj aktivitet t organizuar nga dikasteri i kulturs dhe ai i Puns e shtjeve Sociale n vigjilje t Dits Ndrkombtare t Romve, 8 Prilli. Ministri i Kulturs, Ferdi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.369Z

Ministria e Kulturës: Bashkia nuk ka leje për punimet në shesh

Ministria e Kulturs ka denoncuar nisjen e punimeve n sheshin "Sknderbej" me pretendimin se po shkelet haptas ligji. N nj dalje t posame, Drejtori i Trashgimis Kulturore, tha se nisja e punimeve nuk shtkonform vendimeve t Kshillit Kombtar t Restaurimeve. Kt fakt e pohoi dhe kreu i Institut

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.391Z

Rasti i Tiranës

N fund t muajit mars t ktij viti, Bashkia e Tirans nisi punn pr realizimin e projektit pr rehabilitimin e sheshit “Sknderbej”. Projekti, q mendohet t prfundoj n prag t zgjedhjeve vendore t vitit 2011, vuri menjher n lvizje qeverin dhe mazhorancn e djatht, e cila u mundua t pengonte punim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.800Z

UNESCO u jep detyra ministrave të Kulturës

Nj strategji rajonale pr ruajtjen dhe promovimin e trashgimis kulturore. Kjo ka qen detyra q UNESCO iu ka vn ministrave t Kulturs s Evrops Juglindore, t cilt kan nnshkruar nj deklarat me projekte t prbashkta rajonale n fushn e trashgimin kulturore, e vendosur nn kujdestarin e UNE

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.538Z

Si hyhet në BE duke mbrojtur intelektualët!

Pr t siguruar nj nivel t njjt mbrojtjeje t t drejtave t pronsis intelektuale me at t vendeve t Bashkimit Evropian me urdhr t Kryeministrit nr. 40, dat 18.03.2009 ka nisur puna dhe po hartohet Strategjia Kombtare pr Pronsin Intelektuale, e cila mendohet t miratohet nga Kshilli i Ministrave n maj t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.190Z

Ligji për artin, më shumë kompetenca bordeve artistike

Ndryshimet n ligjin pr Artin dhe Kulturn do shtojn kompetencat e bordeve artistike, t cilat deri m tani jan kritikuar vazhdimisht pr vendimet e tyre. Drafti, i cili parashikon ndryshime thelbsore, ka prfunduar tashm nga Ministria e Kulturs dhe n shtator do t drgohet n komisionet parlamentare. Mimoza

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama