Rezultate te kerkimit per termin: +Leonard +Ajkun

Total: 19
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:29.199Z

Leonard Ajkun, rikthimi i balerinit shqiptar me famë botërore

Autori i Lajmit: Fatiola KurteshiLeonard Ajkun ndër vite Në moshën 16-vjeçare, pas disa koncertesh me trupën e baletit në Tiranë, kaloi menjëherë si kërcimtar solo në aktivitetet e Teatrit të Operas dhe Baletit.Dy vjet më vonë ai u bë kërcimtari kryesor i Operas dhe Baletit dhe turn

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:20.359Z

Ajkun, Leonard Xhokaxhi kthehet “në shtëpi”Nga Dhurata HamzaiAjkun (Leonard Xhokaxhi), një emër shumë i njohur në skenën ndërkombëtare të baletit, vjen në Tiranë. Hera e parë që ka interpretuar në Shqipëri ka qenë viti 1995, i ftuar nga Zhani Ciko, n

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. Ajkun, Leonard Xhokaxhi kthehet “në shtëpi”Nga Dhurata HamzaiAjkun (Leonard Xhokaxhi), një emër shumë i njohur në skenën ndërkombëtare të baletit, vjen në Tiranë. Hera e parë që ka inter

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.158Z

LEONARD AJKUN, geni i ritmeve të thyera ballkanaike

Petrika GROSI Pas premierës së baletit “Rajmonda dhe Spartaku” në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë, balerini dhe koreografi i famshëm shqiptar që punon e jeton në Amerikë, Leonard Xhokaxhi, (Ajkun) tregon në një intervistë për gazetën “Albania” të gjitha det

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.725Z

Dy balete ne nje mbremje

Dy balete do te sjellin te marten ne skenen shqiptare,balerinet shqiptare Leonard Ajkun dhe Astrit Zejnati.Veprat “Rajmonda” Spartaku” jane pergatitur ne koreografine e Leonard Ajkun dhe sjellin per publikun dy balete perfaqesuese te repertorit boteror.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.346Z

"Hirushja", premiera sot ne TOB

Koreografi Leonard Ajkun (Xhokaxhi) do te ngjise sonte ne mbremje ne Teatrin e Operes dhe Baletit premieren "Hirushja", me muzike nga Sergei Prokopfiev. Pas shume e shume shfaqjesh gjate nje kalendari te ngjeshur artistik ne kete institucion, kjo premiere eshte e fundit ne TKOB. Petkat e Hirushes, t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:52.270Z

"Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit" Baleti Rajmonda dhe Spartakus premton net të tjera emocionuese

Sezoni artistik rikthen në Tiranë balerinin e njohur Leonard Xhokaxhi (Ajkun)Net të tjera emocionuese do të vijnë sërish në skenën operistike. Pas premierës së operës Falstaff artistët e TKOB po përgatiten për një tjetër shfaqje, por këtë herë ajo do të jetë balet. Vazhdon me ri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:36.711Z

Amfiteatri i Durrësit pret yjet e baletit botëror

“Mbrëmja magjike e baletit” në amfiteatrin e Durrësit rikthen në skenat tona dy balerinët me famë botërore Leonard Xhokaxhi (Ajkun) dhe Astrit Zejnati. Oerd UlqiniNë kohërat moderne është bërë traditë që vendin e gladiatorëve gjakatarë, ta zenë në arenën e amfiteatrit ar

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama