Rezultate te kerkimit per termin: +Leximi

Total: 2522
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:46.667Z

22 arsye pse leximi na bën njerëz më të mirë

Njerëzit janë të njëjtë para natyrës, edukata i bën të dallohen. Ne dëgjojmë shpesh se leximi bën mrekulli për aftësitë mendore dhe na bën njerëz më të mirë.  Por, a është e vërtetë? Hidhni një sy  dhe do të gjeni se pse të lexoni një libër është ndoshta gjëja më e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.978Z

Nuk ka asgjë më të mirë për trurin sesa leximi

Shkencëtarët kanë zbuluar se të lexuarit e një romani mund të ketë efekte të mira qoftë te mendja qoftë te truri me të dhëna që mund të maten edhe deri pesë ditë pas leximit Studimi Hakmarrje ndaj librave mund të quhet rënia e lexuesve të epokës së sotme të cilët gjithnjë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:27.277Z

Leximi i këtyre librave rrit kapacitetin tonë mendor

Librat kanë një ndikim shumë pozitiv në jetën tonë. Por një zhanër i caktuar librash bën që truri jonë të funksionojë më mirë. Këto janë novelat, romancat dhe historitë fantastike. Sipas një studimi të Universitetit Emory, jo vetëm leximi në përgjithësi  ndikon për mirë n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.586Z

Leximi i ben mire trurit

Nga Express me 15 nentor 2010 ne ora 1912 Nje studim i bere nga nje ekip ekspertesh nga Evropa ka arritur ne perfundim te asaj qe shumica e njerezve vecse e kane ditur Leximi i ben mire trurit. Neuroshkencetari Kognitiv Stanislas Dehaene nga Institut National de la Sante et de la Recherche Medic

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.195Z

Kurthe leximi që s’u shpëtoi dot as vepra e Kadaresë

(Vijon nga numri i djeshëm) Behar GJOKA Leximi sociologjik, në varësi të tij dhe si të prejardhura prej tij, edhe leximet ideologjike dhe biografike, përpos këtyre pasojave të hidhura në qëmtimin dhe shqyrtimin e letrares, kanë sjellë edhe ndikesa të tjera, çka preket sidomos nëpë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.992Z

Leximi në kapërcyell të kohëve

Nga Arb Elo Ndërsa vitet ’80-’85 duhet të kenë qenë më të zymtat e diktaturës, pas vdekjes së tiranit ndihej një pritshmëri në ajër e vështirë për tu përshkruar, pasi, në thelb, vetë homazhet për Qoftëlargun e betimet që u bënë aty e mbarë vendit nuk linin shumë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:50.854Z

Kthehu ne Itake Kthehu te leximi

Monika Shoshori-Stafa - “Monopoly” është një lojë e mirënjohur amerikane, zbavitëse dhe ekonomike. Luhet me rregulla të ngjashme si në rulet, ofron larmi shansesh të pafundme fitoresh dhe gjithaq dhe humbjesh, varësisht nga fati. Ç

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama