Rezultate te kerkimit per termin: +Lexuesi

Total: 2988
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.379Z

Lexuesi dhe teoritë bashkëkohore të leximit

Autori i Lajmit: Mr.Xhafer SylaNë letërsi çdo vepër është një raport i rivendosur i shkrimtarit, i tekstit dhe i lexuesit dhe të gjitha këto tri “dimensione” të sendërtimit letrar gjenden në vepër, të përfaqësuara prore pak a shumë dhe të lidhura ndërsjelltas. Duke

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.594Z

Përgjigje një lexuesi

  Nga Fatos Lubonja Një lexues kishte vendosur në internet një koment për shkrimin tim “Punë batakçinjsh”, ku shkruante me një lloj qesëndie të lehtë, por edhe shumë të arsyeshme: “Vetëdija që të dyja palët politike përfaqësojnë, në thelb, të njëjtën k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:57.034Z

Fatos Kongoli: Lexuesi im më frikëson

Vepra e tij ka ditur të ndjellë lexues, dhe jo vetëm në shqip. Por këtë herë, një roman i rëndësishëm i krijimtarisë së tij, Lëkura e qenit botohet në një gjuhë të veçantë, në gjuhën eperanto. Shkrimtari Fatos Kongoli rrëfen se pikërisht për veçantësinë e kësaj gjuhe, nd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:14.182Z

Poezia e Ilirian Zhupës tek lexuesi, apo lexuesi tek Ilirian Zhupa ?

-Ribotohet dy herë brenda 10 ditëve, duke kaluar çdo parashikim të Botimeve Toena-Tiranë,14 nëntor/ATSH-Flora Nikolla/.- Duket se diskutimeve mbi poezinë, në se ajo lexohet apo jo në kohët që jetojmë, apo edhe në se a shkon poezia tek burimi i saj ?, shprehje kjo e njeriut tonë të let

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.220Z

Shen - libri dhe lexuesi

Cili eshte ndryshimi midis shallvareve dhe veglave Pyetje absurde apo jo Por le te themi se jemi me fat sepse kemi gjetur tashme nje fjali jo edhe aq mosbesuese me te cilen po e hapim biseden tone. Pa i dhene kohe pleqerimit te mendimit nje pjese e instinktit tone deshmon se nje vegel mund te jete

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:34.266Z

A po i kthehet lexuesi letërsisë shqiptare?

Menjëherë pas ‘90, të nxitur nga privimi, lexuesi shqiptar u "turr" i uritur pas letërsisë së huaj. Asaj që u ishte mohuar, që qarkullonte fshehtas nën dorë, që dikur përbënte rrezikun e madh. Libraritë u mbushën me tituj të huaj, me bestsellerë, me libra që në botën e jashtme

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:46.121Z

LIBRI, LEXUESI DHE MEDIAT NË MES

Monika Shoshori StafaMONIKA SHOSHORI STAFA Grindja midis autorëve, botuesve, kritikës letrare dhe mediave të printuara e të numerizuara, nuk është e re. Nuk mbahet mend qoftë dhe një rast i vetëm që të jetë pranuar prej njërës prej palëve përgjegjësia për gjithçka joserioze që nd

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama