Rezultate te kerkimit per termin: +Llaqi +Nakos

Total: 7
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:55.688Z

Cirku çel sezonin artistik

"Lëre shpirtin tënd të fluturojë në cirk" është premiera e parë e stinës artistike 2008-2009 në Cirkun e metropolit. Shfaqjet do të jenë këtë të shtunë dhe të diel, ora 11:00, për të vazhduar edhe javën tjetër. Kjo premierë është vënë në skenë nga mjeshtri Fatos Roshi, me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.270Z

Nga 3-12 vjeç kërcejnë përrallën-balet të Prokofievit

Dje gjate pergatitjeve ne skenen "Çehov" Valeria Dedaj Shfaqja premierë Petriti dhe Ujku vjen për herë të parë në skenë nga fëmijët shqiptarë. Muzika e përrallës ruse Pjetri dhe Ujku e stilizuar në balet, u kompozua nga Sergei Prokofiev më 1936 e  qysh atëherë nuk ka dal

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.345Z

"Mos i beso kurrë një ujku", do të jetë premierë e cirkut të metropolit në fundjavë

“Mos i beso kurrë një ujku”, është premiera që çel për këtë sezon aktivitetin e cirkut të Metropolit.  Aabula e premierës është ajo e përrallës së njohur për fëmijë “Kecat dhe Ujku”. Në këtë shfaqje janë ndërthurur baleti, danci, teatri dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.281Z

TKOB nis vitin me Projektin për të rinjtë dhe të vegjlit

Tiranë, 22 janar NOA - Sezoni në TKOB ka nisur me projektinOpera për të rinjtë dhe të vegjlit 2010, falë një bashkëpunimi mes TKOB-së, Drejtorisë së Arsimit, nën patronazhin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Drejtuesit e këtij institucioni po tentojnë të afrojnë muzikën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.353Z

Cirku i Metropolit, Mos i beso kurrë një ujku, me balet teatër dhe akrobaci

Fabula e përrallës së njohur për fëmijë Kecat dhe ujku do të vijë premierë në arenën e cirkut Fabula e përrallës së njohur për fëmijë Kecat dhe ujku do të vijë premierë në arenën e Cirkut të Metropolit më shfaqjen me titull Mos i beso kurrë një ujku. Në këtë shfaqje jan

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama