Rezultate te kerkimit per termin: +Lorenc +Mosi

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:26.252Z

Tetri “Migjeni” në Shkodër shfaq katër premiera për publikun

Teatri "Migjeni" i Shkodrës përgatitet të dalë përpara publikut të saj me katër premiera, të cilat do të jenë të gjitha brenda këtij viti. Ka qënë drejtori i këtij institucioni Lorenc Mosi, i cili në një prononcim ka bërë të ditur që premiera e parë, ajo e recitalit të këng

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.269Z

Shuhet violinisti Mark Kaftalli Paganini shkodran

e Premte 17 Tetor 20141344 pm p classwp-caption-text Kompozitori dhe violinisti Mark KaftallibrbrShuhet ne moshen 81-vjecare Paganini shqiptar kompozitori i mirenjohur shkodran Mark Kaftalli Ai u nda nga jeta men- gjesin e se enjtesbrNe 81 vite te jetes se tij jane lene pas mbi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.035Z

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli

Është ndarë nga jeta artisti, krijuesi dhe kompozitori shqiptar, Mark Kaftalli, i njohur me epitetin Paganini i Shkodrës. Ai ishte grumbullues, përpunues dhe orkestrues i këngës popullore, ka kompozuar mbi 750 këngë, ka transkriptuar dhe harmonizuar mbi 400 këngë popullore shkodrane, si

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.468Z

“Eshtrat, komunistët ruajtën vetëm varret e bashkëfajtorëve”

 Ferdinand Dervishi"Qentë kafshohen, por edhe nuk ja hanë krejt këmbët njëri-tjetrit. Të gjitha varret e ish-bashkëpunëtorëve të ngushtë të Enver Hoxhës, që janë vrarë nga ai vetë, janë zbuluar, ndërsa vendvarrimet e kundërshtarëve të regjimit nuk gjenden ende".

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.777Z

100 vjetori i Lola Gjokës, në TKOB

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Lola Gjokës Artiste e Popullit 1910-2010 dje në hollin koncertor të TKOB u zhvillua një pasdite përkujtimore. Materiale vizuale, audio, kujtime dhe përshëndetje të miqve, artistëve në karrierë dhe artistëve që ruajnë kujtimet nga bashkëpunimi d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.290Z

"Ylli i Mengjesit", drama e familjes shqiptare

Me shume se 500 spektatore ne qytetin e Shkodres kane pritur plot duartrokitje, emocione dhe lot premieren e drames "Yllit i mengjesit" e vene ne skene nga regjisori Edmond Mehilli. Pjesa e shkruar nga Odise Plaku dhe qe gjen vend ne realitetin e sotem shqiptar ka ardhur profesionalisht ne teatrin "

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:12.424Z

Mark Kaftalli, Paganini shkodran i violinës

Nga Ramazan ÇEKA Nuk është e lehtë që në përmasat e këtij shkrimi të përshkruhet e të thuhet gjithçka rreth një figure me vlera kaq të mëdha në fushën e artit dhe muzikës, që i kalon kufijtë kombëtarë, siç është kompozitori i shquar shkodran, Mark Kaftalli. Përveç talenti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama