Rezultate te kerkimit per termin: +Ludmill

Total: 4
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:59.807Z

Në Bullgari flitet shqip, botohet studimi i posaçëm

E folura shqip në fshatin Mandrica të Bullgarisë, është subjekti i ri i një studimi të kryer mbi gjuhën shqipe në këtë vend. Kështu, mbështetur në materialet dhe studimet e studiuesve shqiptarë, studiuesi bullgar Ludmill Stankov ka ndërmarrë një hulumtim të ri të së folmes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:00.135Z

Botohet studimi për gjuhën shqipe në Bullgari, E folmja shqipe në fshatin Mandrica

TIRANE, 18 Tetor/ATSH/- Mbështetur në materialet dhe studimet e studiuesve shqiptarë, studiuesi bullgar Prof. Ludmill Stankov ka ndërmarrë një hulumtim të ri të së folmes shqipe të Mandricës (Bullgari) dhe ka përgatitur një monografi me titull "E folmja shqipe në fshatin Mandrica".Akad

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.206Z

Partitë shqiptare në Maqedoni: Zyrtarizim të gjuhës shqipe

Faktori politik shqiptar në Maqedoni kërkon zyrtarizimin e gjuhës shqipe në nivel shtetëror. Ligji i miratuar një vit më parë për përdorimin e gjuhës shqipe, sipas të gjitha partive parlamentare dhe jo parlamentare shqiptare është i cunguar. Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.240Z

Të zyrtarizohet gjuha shqipe në nivel shtetëror

Autori i Lajmit: red.Faktori politik shqiptar në Maqedoni kërkon zyrtarizimin e gjuhës shqipe në nivel shtetëror. Ligji i miratuar një vit më parë për përdorimin e gjuhës shqipe, sipas të gjitha partive parlamentare dhe jo parlamentare shqiptare është i cunguar. Ligji për përdorimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.761Z

Zhizel, një kthim i rifreskuar pas 13 vjetësh

Enada Hoxha dhe Gerd Vaso në baletin Zhizel Për herë të parë, baleti është ngjitur në skenën shqiptare në vitin 1988. Tragjedia e vajzës fshatare, që edhe e thyer në shpirt, nuk e tradhtoi të dashurin e saj princ, ngjitet në sallën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, në pr

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama