Rezultate te kerkimit per termin: +Maksim +Gorki

Total: 36
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:38.198Z

Nga Maksim Gorki*

Vajza dhe vdekja Nga lufta kthehet mbreti, i vrazhd', i pikelluar... Permes i bie fshatit mbi at'n e tij kaluar... Kur pas ca kallamishtesh ve veshin e degjon: nje vazhez sorkadhe qe qeshte me te madhe. Rrudh vetullat e murrme, e tund shpejt yzengjine dhe me mamuz te mprehte me fort godit dorine, C

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.374Z

Kroceria e Gorkit sjell 600 turist gjerman në Durrës, por mbetet në det

Durrës- Rreth 600 turistë gjermanë kanë ardhur për një vizitë turistike në qytetin e Durrësit me një krociere ruse që mbante emrin e shkrimtarit të madh rus dhe një prej themeluesve të realizmit socialist “Maksim Gorki”. Marrja e një krociere ruse për një xhiro të gjat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.045Z

Huliganët serbë vijojnë sulmet, dëmtojnë dyqanet shqiptare në Novi Sad

NOVI SAD- Lokali "Bash qebapë" dhe dy furrat e bukës, "Evropa" si dhe "As Pek", janë dëmtuar mbrëmjen e djeshme në Novi Sad nga huliganët. Rreth një orë pas mesnatës, huliganët thyen dritaren e lokalit "Bash qebapë" në rrugën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.577Z

Kadare rikthehet pas 50 vjetësh në Moskë

Shkrimtari i njohur është vënë në gjurmët e së shkuarës. Ka përshkuar rrugicat e Moskës si shumë vite më parë, kur ishte student 22-vjeçar, është rikthyer në institutin “Gorki” dhe ka rrëfyer para studentëve kujtimet e tij të një gjysmë shekulli më parë. Detajet j

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:38.198Z

Nje rrefim per jeten e themeluesit te Realizimit Socialist

Si nje eseist, Gorki iu kushtua shume subjekteve te tij. Si rrefimtar edhe me shume. Tema e tij me e preferuar eshte nje mesazh i tij i pasionuar humanist, por edhe nje angazhim real politik drejt bolshevizmit. Tek "Shenimet mbi Mentalitetin e Borgjezise", ai e akuzon borgjezine per vete-thithje dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.725Z

Kadare, propozohet per cmimin Nobel nga Akademia e Shkencave

Shkrimtari i njohur shqiptar, me fame boterore, Ismail Kadare propozohet si kandidat per cmimin Nobel ne letersi per vitin 2012. Propozimi ka ardhur nga Akademia e Shkencave Shqiptare. Kryetari i saj, akademiku Gudar Beqiraj ka propozuar shkrimtarin e shquar dhe anetarin e Akademise Ismail Kadare, s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Kadare sot 75 vjec

Sot Ismail Kadare mbush 75 vjec. Me rastin e ketij pervjetori Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe njohes te vepres se akademikut Ismail Kada

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama