Rezultate te kerkimit per termin: +Mark +Kaftalli +Ai

Total: 5
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:12.424Z

Mark Kaftalli, Paganini shkodran i violinës

Nga Ramazan ÇEKA Nuk është e lehtë që në përmasat e këtij shkrimi të përshkruhet e të thuhet gjithçka rreth një figure me vlera kaq të mëdha në fushën e artit dhe muzikës, që i kalon kufijtë kombëtarë, siç është kompozitori i shquar shkodran, Mark Kaftalli. Përveç talenti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.269Z

Shuhet violinisti Mark Kaftalli Paganini shkodran

e Premte 17 Tetor 20141344 pm p classwp-caption-text Kompozitori dhe violinisti Mark KaftallibrbrShuhet ne moshen 81-vjecare Paganini shqiptar kompozitori i mirenjohur shkodran Mark Kaftalli Ai u nda nga jeta men- gjesin e se enjtesbrNe 81 vite te jetes se tij jane lene pas mbi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.246Z

Mark Kaftalli krijuesi i mbi 750 veprave muzikore

Violinisti, kompozitori dhe drejtuesi i orkestrës Mark Kaftalli festoi 80 vjetorin e tij mes miqsh, shokësh e familjarësh në një koncert dedikuar atij në teatrin “Migjeni”, në Shkodër. Autor i mbi 750 veprave si këngë qytetare, por dhe lirike siÃ

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.035Z

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli

Është ndarë nga jeta artisti, krijuesi dhe kompozitori shqiptar, Mark Kaftalli, i njohur me epitetin Paganini i Shkodrës. Ai ishte grumbullues, përpunues dhe orkestrues i këngës popullore, ka kompozuar mbi 750 këngë, ka transkriptuar dhe harmonizuar mbi 400 këngë popullore shkodrane, si

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.275Z

Lamtumirë Mark Kaftallitmjeshtërit të madh të muzikës

TIRANE- Mark Kaftalli mbylli sytë duke na dhënë lamtumirën në moshën 81-vjeçare, por presidenca edhe pse prej 9 muajsh ka të arkivuar kërkesën më të gjithë dokumentacionin e plotë nuk akordoi titullin “Mjeshtër i madh” për Mark Kaftallin. I quajtur si “Paganini i v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:15.236Z

Nderohet në Shkodër MarkKaftalli, “Paganini shqiptar”

SHKODER- Në 80-vjetorin e lindjes, violinistit të mirënjohur Mark Kaftalli i është bërë një dhuratë e veçantë në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Ishte i ftuar të ndiqte një koncert të organizuar pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:22.090Z

PROFIL/ Lamtumirë Bik Ndoja Qyteti verior humb mjeshtrin e jareve të famshme shkodrane

Nga Gaspër Marku Mëngjesin e së dielës së 27 dhjetorit, vetëm pak ditë nga festa e ndërrimit të viteve kur të gjithë po përgatiten të festojnë ardhjen e Vitit të Ri 2016, shkodranët marrin një lajm aspak të mirë, ndarjen nga jeta të këngëtarit të njohur Bik Ndoja. Në një mos

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama